Spadki na Wall Street

MD
opublikowano: 2010-09-27 22:39

Na zamknięciu Dow Jones tracił 0,44 proc. S&P500 spadł o 0,6 proc. Zniżka Nasdaq wyniosła 0,5 proc. Indeksy są wciąż jednak najwyżej od 12-13 maja.

Amerykańscy inwestorzy zaczęli realizować zysk osiągnięty podczas najlepszego września od 71 lat. Każdy z czterech poprzednich tygodni kończył się wzrostem, co nie zdarzyło się od marca-kwietnia, kiedy indeksy ustanowiły tegoroczne maksima. W miesiącu, do zakończenia którego zostały jeszcze trzy sesje mimo poniedziałkowego spadku S&P500 wciąż notuje blisko 9 proc. wzrost, Nasdaq ponad 12 proc., a Dow Jones blisko 8 proc.

W poniedziałek spadła wartość indeksów 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Największa przecena spotkała spółki finansowe (-1,2 proc.), przemysłowe i ochrony zdrowia (po -0,8 proc.). Najlepiej wypadły segmenty „defensywne”: dostawcy usług telekomunikacyjnych (0,9 proc.) oraz spółki użyteczności publicznej (0,14 proc.). Spadkiem kursu zakończyły sesję 372 spółki wchodzące w skład S&P500. Najmocniej tracił M&T Bank (-7 proc.). Zdecydowały o tym pogłoski o fiasku rozmów o jego przejęciu przez hiszpański Banco Santander. Najmocniej drożały akcje Southern Airlines (8,7 proc.). To wynik ogłoszenia przejęcia za 1,4 mld USD linii AirTran. Jej akcje zdrożały o 61 proc.

Spośród 30 blue chipów staniały 24. Najmocniej do spadku średniej Dow Jones przyczyniły się Bank of America (-2,65 proc.), ubezpieczeniowy Travelers Companies (-1,8 proc.) oraz JP Morgan Chase (-1,7 proc.).

MD