Spadki na Wall Street w oczekiwaniu na FOMC

opublikowano: 20-09-2022, 22:32
aktualizacja: 20-09-2022, 22:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones kończył sesję spadkiem o 1,0 proc. S&P500 stracił 1,1 proc. Nasdaq zniżkował o 0,95 proc.

Na amerykańskich rynkach więcej było we wtorek chętnych do sprzedawania akcji niż do kupowania. Inwestorzy nie chcieli otwierać nowych pozycji przed zakończeniem w środę posiedzenia FOMC, którego finałem prawdopodobnie będzie decyzja o podwyższeniu stóp kolejny raz o 75 pkt. bazowych. Dla rynków ważniejsze jest jednak „dot plot”, czyli projekcja danych makro i spodziewanej dalszej ścieżki stóp. Ostatnie „dot plot” z czerwca wskazywało, że stopa końcowa w obecnym cyklu podwyżek wyniesie ok. 3,8 proc. w 2023 roku. Teraz wydaje się to już mało prawdopodobne. Rynek obligacji pokazuje, że spodziewa się większego wzrostu stóp. We wtorek rentowność „dwulatek” USA bardzo mocno zbliżyła się do 4,0 proc., a rentowność obligacji 10-letnich, po tym jak w poniedziałek przekroczyła 3,5 proc. po raz pierwszy od 11 lat, dzień później pokonała 3,6 proc., choć nie utrzymała się powyżej tego poziomu. Optymistyczną wiadomością dla inwestorów może być przed środową sesją to, że każda z czterech w tym roku, podczas których ogłaszano podwyżkę stóp, kończyła się wzrostem S&P500.

We wtorek spadała wartość ponad 90 proc. spółek wchodzących w skład S&P500. Podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały akcje dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,7 proc.), spółek materiałowych (-1,9 proc.) i nieruchomości (-2,6 proc.). Przez niemal całą sesję najmniejsze straty notowały segmenty energii (-0,6 proc.), dóbr codziennego użytku i IT (po -0,5 proc.).

Spadła wartość 28 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones i wszystkich 20 wchodzących w skład Średniej Transportowej Dow Jones (-2,3 proc.). Wśród pierwszych najmocniej spadały kursy producenta ciężkiego sprzętu budowlanego Caterpillar (-2,3 proc.) i producenta butów i odzieży sportowej Nike (-4,5 proc.). Wśród drugich największej przeceny doświadczyli giganci logistyki: Expeditors International of Washington i FedEx (po -3,4 proc.).

Staniały ponad dwie trzecie z ponad 3,7 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite, a w Nasdaq 100 (-0,85 proc.) spadły kursy aż 92 technologicznych blue chipów z indeksu. Spośród 20 spółek o największej kapitalizacji z Nasdaq wzrostem kursu kończyły tylko dwie: Pepsi Co. (0,1 proc.) i Apple (1,6 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane