Spadkowy październik kończy serię wzrostów

opublikowano: 31-10-2012, 21:32

Na zamknięciu Dow Jones spadał o mniej niż 0,1 proc., a S&P500 rósł o mniej niż 0,1 proc. Nasdaq tracił 0,4 proc. W październiku S&P500 stracił 2 proc., Nasdaq spadł 4,5 proc., a Dow Jones oddał 2,5 proc. Tym samym zakończyła się seria czterech miesięcy wzrostów z rzędu.

Handel na amerykańskich rynkach akcji wraca do normalności po dwudniowej przerwie spowodowanej przez huragan Sandy. Inwestorzy oceniają wpływ kataklizmu na sytuację spółek. Widać to było po notowaniach Home Depot. Największa w USA sieć sklepów z artykułami budowlano montażowymi była najmocniej drożejącym blue chipem, bo rynek oczekuje, że Amerykanie zostawili w niej więcej pieniędzy przygotowując się na nadejście huraganu Sandy. Drożały obligacje skarbowe USA, złoto i ropa. Indeks dolara przez większą część dnia słabł.

Na zamknięciu rosły indeksy 5 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej spółek użyteczności publicznej (0,8 proc.), finansowych (0,6 proc.) i przemysłowych (0,4 proc.). Najsłabsze były segmenty IT (-0,5 proc.) i ochrony zdrowia (-0,7 proc.). Na zamknięciu drożało prawie 60 proc. spółek z S&P500. W piątce spółek z indeksu o największych wzroście kursu znalazł się Ford (7 proc.), który pochwalił się we wtorek najlepszymi wynikami trzeciego kwartału w historii. Podobnie drożały papiery General Motors, który jednak nie jest uwzględniany w indeksie. Największy amerykański producent aut zakończył kwartał większym niż oczekiwano zyskiem. Wolumen obrotu jego akcjami był w środę trzykrotnie większy niż średni z ostatnich sesji. Na rynku technologicznym przeważały spadki. Jednak spośród spółek z Nasdaq 100 tylko 51 kończyło sesję spadkiem. W środę mówiło się głównie o spadkach kursów Facebooka i Apple. Pierwszy taniał bo upłynął okres, kiedy posiadacze łącznie 229 mln akcji spółki nie mogli ich sprzedawać. Kurs drugiego spadał po niedawnych zmianach we władzach producenta iPhone’ów. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones taniało 20. Najmocniej spadały ceny akcji koncernu farmaceutycznego Pfizer, giganta medialnego Walt Disney, który we wtorek ogłosił przejęcie Lucasfilm za 4 mld USD, i Hewlett-Packarda. Najmocniej rosły kursy banków JP Morgan i Bank of America oraz wspomnianego wcześniej Home Depot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spadkowy październik kończy serię wzrostów