Spadła wartość rynku

Arkadiusz Wicik
opublikowano: 04-10-1999, 00:00

Spadła wartość rynku

W drugiej połowie września 1999 r. wartość rynku pozaskarbowych papierów dłużnych spadła o 2,2 proc. do poziomu 8,28 mld zł. Tradycyjnie, największy wpływ na wielkość całkowitego zadłużenia polskich podmiotów miały krótkoterminowe papiery dłużne.

W CIĄGU dwóch ostatnich tygodni września znacznie spadło zadłużenie przedsiębiorstw z tytułu wyemitowanych papierów krótkoterminowych. Na koniec miesiąca wartość niezapadłych transz KPD wyniosła 6,16 mld zł w porównaniu z 8,44 mld zł w połowie września. Na rynku pojawiło się kilku nowych emitentów papierów krótkoterminowych, m.in.: Zespół Elektrowni Wybrzeże w Gdańsku (program o wartości 49 mln zł, zorganizowany przez BIG Bank Gdański), Techmex (program o wartości 50 mln zł, którego organizatorem jest Bank Handlowy), Howell (program o wartości 13 mln zł zorganizowany przez WBK). Kolejna spółka leasingowa (Pomorskie Towarzystwo Leasingowe) zdecydowała się na finansowanie działalności poprzez emisje papierów dłużnych. Organizatorem emisji dla PTL jest Amerbank, który również zorganizował emisje papierów krótkoterminowych dla CLiF oraz Premium Leasing.

W SEGMENCIE obligacji municypalnych pojawił się nowy emitent — gmina Pleszew, która poprzez WBK wyemitowała pierwszą transzę 5-letnich obligacji o wartości 3 mln zł. Kolejne transze wyemitowały gminy: Zamość, Chodzież oraz Wólka Lubelska. W październiku Pekao SA przeprowadzi emisję obligacji Gdyni o wartości 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Wicik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadła wartość rynku