Specjaliści poszukiwani

MARK TWOMEY
opublikowano: 23-10-2012, 00:00

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że tegoroczne targi Expo Real zdominowane były przez największych graczy niemieckiego rynku nieruchomości. Wśród uczestników zauważyłem jednak wielu ludzi dobrze znanych z polskiego rynku. Sądząc po uśmiechach, które ich nie opuszczały, udało im się osiągnąć cele, dla których przyjechali, czyli pozyskać kapitał na inwestycje. Jedynie przedstawiciele banków źle bawili się na Expo. Narzekali, że w Polsce jest zbyt dużo kapitału, a zapotrzebowanie na kredyty nie jest tak wysokie jak kiedyś.

Moja obecność na targach nie ograniczała się jednak do oceny nastrojów. Wziąłem udział w Expo jako rekruter i wróciłem z wiedzą, jakich specjalistów poszukuje się w Polsce. Jest spore zapotrzebowanie na asset managerów, czyli wykwalifikowanych zarządców aktywów. Oczywistym celem funduszy jest maksymalizacja stopy zwrotu, a to wymaga zatrudniania odpowiednich ludzi, ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. Na rynku działa wielu bardzo dobrych specjalistów, jednak niewielu potrafi połączyć umiejętności i wiedzę z trzech dziedzin: zarządzania nieruchomościami, wynajmu oraz rachunkowości zarządczej.

Druga grupa poszukiwanych specjalistów to eksperci specjalizujący się w zielonym budownictwie. Według moich szacunków na polskim rynku jest zaledwie 20 osób z doświadczeniem oraz uprawnieniami LEED lub BREEAM. Postawione pod ścianą firmy, zarówno deweloperzy, jak i agencje, same szkolą pracowników ubiegających się o uprawnienia LEED. Warto też wspomnieć, że niektóre firmy dość sceptycznie przypatrują się systemom certyfikacyjnym. Spodziewają się, że najbliższa przyszłość przyniesie jeszcze bardziej zaawansowane programy certyfikacji i dlatego ograniczają liczbę osób szkolonych pod kątem LEED i BREEAM do niezbędnego minimum.

Moim zdaniem, Polska może się spodziewać bardzo dobrego roku 2013, a także wejścia na rynek nowych funduszy z USA i Bliskiego Wschodu.

MARK TWOMEY

właściciel i partner zarządzający Tara HR Consulting, firmy rekrutującej specjalistów dla branży nieruchomości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARK TWOMEY

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu