Specjalne programy tylko dla orłów

Mirosław Konkel
opublikowano: 20-04-2007, 00:00

Jednym ze sposobów zatrzymania najlepszych pracowników w firmie jest ukazanie im perspektywy rozwoju i możliwości awansu.

Trzeba zrobić najlepszy użytek z wiedzy i umiejętności pracownika — mówi Marek Suchar.

Jednym ze sposobów zatrzymania najlepszych pracowników w firmie jest ukazanie im perspektywy rozwoju i możliwości awansu.

„Puls Biznesu”: Coraz częściej zmieniamy pracę. Czy w związku z tym warto budować ścieżki kariery?

Dr Marek Suchar, prezes firmy doradztwa personalnego IPK: Rzeczywiście, według naszych badań przeciętny członek kadry zarządzającej w Polsce pracuje nieco ponad rok w jednej firmie. Z jednej strony to konsekwencja czynników psychologicznych — współczesny człowiek jest coraz bardziej mobilny, operatywny i energiczny. Z drugiej, wynika to z dynamizmu rynku pracy: przedsiębiorcy zatrudniają, zwalniają, likwidują stanowiska, tworzą nowe. Jednak najlepszych menedżerów czy specjalistów warto w firmie zatrzymać. Jednym ze sposobów jest ukazanie im perspektywy rozwoju i możliwości awansu.

W jakich firmach ścieżki kariery mają sens?

Zapewne we wszystkich, którym zależy na rozwoju. Nie sądzę jednak, że takie programy powinny obejmować wszystkie stanowiska. W jednej z sieci handlowych próbowano stworzyć ścieżki kariery także dla ekspedientów. Powstał dosyć kosztowny i skomplikowany system, który zupełnie się nie sprawdził. A świadczył jedynie o tym, że dział personalny dysponował zbyt dużym budżetem lub próbował pokazać, jak jest ważny dla funkcjonowania całego koncernu.

Jak zatrzymać w firmie najbardziej wartościowych ludzi?

Pracodawcy powinni myśleć o tym już na etapie definiowania stanowiska. Najpierw trzeba zapytać, jakie umiejętności musi mieć kandydat. Następnie warto ustalić, czego nauczy się w ramach pracy lub dzięki szkoleniom. Wreszcie należy określić, jakie funkcje czy projekty będziemy mogli mu zaoferować po jakimś czasie, kiedy zdoła znacząco podwyższyć kwalifikacje. Taki pracownik nie jest już tą samą osobą co w dniu przyjęcia do firmy.

Coraz więcej się mówi o zarządzaniu talentami.

Czy mówimy ścieżka kariery, czy zarządzanie talentami, w gruncie rzeczy cel jest ten sam: zrobienie jak najlepszego użytku z wiedzy, umiejętności, zdolności, jednym słowem: z potencjału pracownika. A specjalnymi programami wsparcia objęte są tylko jednostki wybijające się, ambitne, twórcze, które rozwijają się same.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu