Specjalnie dla Pulsu Mogą kupować w Polsce, ale…

MAS
opublikowano: 02-11-2010, 00:00

Małgorzata Zamorska,

radca prawny, partner w kancelarii bnt Neupert, Zamorska Partnerzy

Cudzoziemcy, którzy w latach 90. kupowali nieruchomości w Polsce musieli zdobyć zezwolenie MSWiA. Łatwiej było uzyskać zezwolenie na kupno nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej niż na potrzeby prywatne. Obcokrajowcy często decydowali się więc na zakup za pośrednictwem podstawionych osób. Od maja 2009 r. obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą kupować bez zezwolenia tzw. drugie domy w Polsce, czyli takie, które nie będą ich stałym miejscem zamieszkania. Jednak nie w każdym przypadku obcokrajowcy będą mogli bez przeszkód przejąć wybudowane przez siebie wcześniej domy. Dużo zależy od aktualnego statusu prawnego nieruchomości.

Zezwolenie będzie nadal niezbędne, o ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie rolne lub leśne danej działki albo w przypadku, gdy taki plan nie istnieje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane