Speckomisja zajmuje się notatką ABW, którą otrzymał Balcerowicz

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 12:35

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmuje się w czwartek sprawą odtajnionej w środę przez premiera notatki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą otrzymał prezes NBP Leszek Balcerowicz. W posiedzeniu komisji uczestniczy szef ABW Witold Marczuk.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmuje się w czwartek sprawą odtajnionej w środę przez premiera notatki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą otrzymał prezes NBP Leszek Balcerowicz. W posiedzeniu komisji uczestniczy szef ABW Witold Marczuk.

Adresatem notatki był przewodniczący Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych Jan Monkiewicz. Wynika z niej, że UniCredito zleciło funduszom z grupy Pioneer zaprzestanie inwestowania w akcje BPH, co - jak napisano w notatce - mogło spowodować obniżenie rentowności tych funduszy i straty dla ich klientów. Jak dodano - prawdopodobne nie było to także zgodne z interesem akcjonariuszy mniejszościowych Pekao SA.

"Pytanie jest czy w tej sprawie nie ma drugiego dna. Istota tej informacji (zawartej w notatce) jest tak naprawdę wręcz banalna. I nie wiem, dlaczego premier zdecydował się w takiej atmosferze, w takiej formie to ujawnić. Dlatego mam podejrzenia czy tam nie ma czegoś innego" - powiedział przewodniczący speckomisji Roman Giertych (LPR). Komisja Nadzoru Bankowego zajmuje się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. To etap niezbędny przed fuzją BPH i Pekao SA. Połączeniu banków przeciwny jest rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane