Czytasz dzięki

Spektakularna stopa sprzyja deweloperom

opublikowano: 15-04-2019, 22:00

Maciej Wewiórski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, nie zmienił rekomendacji „trzymaj” dla akcji Domu Development.

Cena docelowa to 87,30 zł. Zdaniem analityka, w najbliższych kwartałach koniunktura nadal będzie korzystna dla deweloperów, a mocnymi jej podstawami są niskie stopy procentowe, które powinny się utrzymać także w 2020 r., duża dostępność kredytów hipotecznych, poprawa zdolności kredytowej społeczeństwa oraz poszukiwanie przez kupujących bezpiecznej przystani dla zasobów gotówki.

— Za tym znaczącym wzrostem popytu stoją nabywcy poszukujący dla swoich zapasów gotówki bezpiecznej przystani, zapewniającej przyzwoitą stopę zwrotu. Są oni przekonani, że w dłuższym okresie ceny mieszkań będą nadal rosły. I w rzeczy samej, stopa zwrotu z wynajmu powierzchni mieszkaniowej w porównaniu z oprocentowaniem depozytów bankowych wydaje się spektakularnie wysoka — podkreśla Maciej Wewiórski.

Rentowność najmu w największych miastach sięga 4-5 proc. rocznie, przy o połowę niższym oprocentowaniu najlepszych lokat rocznych. Maciej Wewiórski prognozuje w raporcie, wydanym 8 kwietnia o godz. 8.40, że ceny mieszkań nadal będą podążać ścieżką umiarkowanego wzrostu, co spółce Dom Development pozwoli częściowo zniwelować rosnące koszty budowlane i gruntów. Analityk prognozuje, że w 2019 r. deweloper zarobi 230,9 mln zł netto, nieznacznie więcej niż w 2018 r. W 2020 r. zysk ma wynieść 232,5 mln zł, a jego lwią część dostaną akcjonariusze. Analityk spodziewa się ponad 9 zł dywidendy na akcję rocznie przez najbliższe trzy lata.

— Od 2013 r. spółka przeznaczała prawie 100 proc. skonsolidowanego zysku netto na wypłatę dywidendy i nie zmieniła tej praktyki nawet po przejęciu spółki Euro Styl. Obecnie nie dostrzegamy na horyzoncie żadnych bezpośrednich zagrożeń, które mogłyby spowodować zmianę. Warto zauważyć, że dywidendy oczekiwane Dom Development w nadchodzących dwóch latach są dwucyfrowe [chodzi o stopę dywidendy — red.] — dodaje Maciej Wewiórski.

Raport w załączniku Dom Development 6_RP_27_2019_DM_BOŚ pol

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane