Spekulacje sterowały notowaniami na GPW

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Spekulacje sterowały notowaniami na GPW

Ostatni tydzień na warszawskiej giełdzie pomimo kilku znaczących wydarzeń nie był najlepszy dla giełdowych graczy. Na pewno w ich pamięci zapisze się sprzedaż pakietu kontrolnego Banku Pekao, która o dziwo większy wpływ wywarła na rynek walutowy, gdyż nasiliła spekulacje na złotym i poniekąd doprowadziła do jego wzmocnienia. Natomiast na GPW nie dało się w ogóle odczuć, iż jeden z największych polskich banków zmienił wreszcie właściciela.

LEKKIE ZAŁAMANIE koniunktury dosięgnęło wszystkie rynki. Skutkiem tego był zaledwie 0,1-proc., wzrost dwóch najważniejszych indeksów WIG i WIG 20. Najbardziej pokrzywdzeni byli posiadacze walorów spółek notowanych na rynku równoległym. Doprowadziło to do 2,4-proc. korekty indeksu WIRR. Kolejny raz o pechu mogą mówić akcjonariusze Narodowych Funduszu Inwestycyjnych, gdyż indeks NIF obniżył swoją wartość o 0,8 proc.

DUŻY WPŁYW na przebieg ostatnich notowań miały opublikowane w zeszłym tygodniu wyniki za maj. W wielu jednak przypadkach ich wpływ na cenę akcji był zupełnie inny od tego, jakiego można było oczekiwać.

TAK BYŁO na przykład w przypadku spółki Murawski. Mimo bardzo słabych wyników i znaczącego spadku sprzedaży, walory spółki zyskały ponad 43 proc. i był to najlepszy wynik w minionym tygodniu. Zupełnie odmiennie wyglądała za to sprawa Mieszka. Choć spółka ta poszczycić się może coraz lepszymi wynikami, nie znajdują one ostatnio odzwierciedlenia w giełdowej wycenie. Rekordowy wzrost sprzedaży nie został zdyskontowany przez GPW, co doprowadziło do 12-proc. spadku wartości akcji.

Z kolei słabiutki wynik na sprzedaży ŁDA z miejsca wpłynął na wycenę spółki. W konsekwencji, ktoś kto kupił akcje ŁDA przed dwoma tygodniami, w ubiegłym stracił na nich prawie 13 proc.

ŁATWO TAKŻE wytłumaczyć dobry wynik Sokołowa, który na fali najpierw pogłosek o wejściu inwestora strategicznego, którym miał być szwedzki LRF, a potem doniesień o fuzji z Farm-Foodem podskoczył w górę o 14,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spekulacje sterowały notowaniami na GPW