Spekulacje w Chinach trwają

Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 25-03-2014, 08:31

Rynek azjatycki nadal żyje ewentualnym pakietem stymulacyjnym, który rząd Chin miałby wprowadzić, aby pobudzić swoją gospodarkę.

Teoretycznie prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok to 7,5%, tyle, że nikt już w to nie wierzy. Właśnie obawy o wzrost gospodarczy Chin ciążyły na parkietach jeszcze w ubiegłym tygodniu i to spekulacje odnośnie pakietu pomocowego poprawiły ostatnio nastroje na rynkach.

Po zejściu na nowe tegoroczne minima, Shanghai Composite mocno zawrócił i obecnie pokonaliśmy linię trendową, co zapowiada dalsze wzrosty. Problem w tym, że schemat rozwoju wydarzeń na giełdzie w Chinach jest podobny już od wielu miesięcy. Najpierw słuszne obawy o wzrost gospodarczy i spadki, potem silne odbicie na fali spekulacji, wreszcie wprowadzenie jakiegoś programu, chwila euforii i ostatecznie powrót do trendu. Rynek obecnie czeka na reformy, które mają pozwolić uniknąć fali bankructw przedsiębiorstw i wzmocnić fundamenty wzrostu gospodarczego. Wydaje się, że jest to dobra okazja do zajęcia krótkoterminowej pozycji długiej na indeksach chińskich z zamiarem sprzedaży już po ogłoszeniu pakietu stymulacyjnego. Stare rynkowe powiedzenie głosi „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Innym ważnym wydarzeniem podczas sesji azjatyckiej było obniżenie prognoz dla giełdy w Tokio przez bank inwestycyjny Goldman Sachs. Obecnie bank spodziewa się wzrostów w okolicach 3% w horyzoncie trzech miesięcy, a jeszcze nie tak dawno temu było to ponad 15%. Za 6 miesięcy indeks Topix ma znaleźć się w okolicach 1300 pkt., a za rok wartość indeksu ma wynieść 1450 pkt. (obecnie 1163 pkt.). Przyczyną obniżenia prognoz jest „niespodziewana słabość” parkietu w Tokio, który spadł już przeszło 11% w tym roku – najwięcej z indeksów gospodarek rozwiniętych.

WIG20 wczoraj wybronił kluczowe wsparcie w okolicach 2341 pkt. (kontrakt terminowy). Jeśli dziś oddalimy się od niego, to powinniśmy zmierzać w kierunku 2400 pkt. Jeśli natomiast wsparcie zostanie pokonane, to najprawdopodobniej czeka nas test ostatnich dołków w okolicy 2280 pkt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane