Spoko.app pozyskało 20 mln zł

opublikowano: 05-04-2021, 20:00

W spółkę z rynku międzynarodowych przekazów pieniężnych uwierzył inwestor strategiczny - FinTech Ventures. Sfinansuje ekspansję.

Wartość globalnego rynku cyfrowych przekazów pieniężnych ma szansę osiągnąć 33,9 mld USD do 2026 r. - szacuje KBV Research. Jak twierdzą przedstawiciele rodzimej spółki Spoko.app, działającej właśnie w tym obszarze, wzrost jest widoczny, a spotęgowała go pandemia COVID-19. Spółka w ostatnich miesiącach zyskała grupę nowych użytkowników - w lutym 2021 r. na całym świecie miała ich ponad 400 tys. Główny udziałowiec – inwestor strategiczny, notowana na NewConnect spółka FinTech Ventures - zdecydował się więc ponownie finansowo wspomóc Spoko.app. Na międzynarodową ekspansję przekazał 20 mln zł.

– Szybkie tempo rozwoju Spoko.app utwierdza nas w przekonaniu, że w krótkim czasie może stać się poważnym globalnym graczem - twierdzi Ivan Hanamov, prezes FinTech Ventures.

Aliaksandr Horlach, współtwórca Spoko.app (po lewej) i Evgeny Chamtonau, prezes Spoko.app, przedstawili plan rozwoju Spoko.app. Skoncentrują się na nowych rynkach.

Obecnie za pośrednictwem aplikacji możliwe jest przesyłanie pieniędzy z 32 do 45 krajów. Uzyskane właśnie inwestorskie wsparcie ma zapewnić kapitał na rozwój firmy w latach 2021-22. W planie jest m.in. wchodzenie na nowe rynki, ale też rozbudowa aplikacji.

– Chcemy być obecni na każdym rynku, gdzie obcokrajowcy pracują oraz skąd chcą przesłać pieniądze do rodzinnego kraju. Już dziś działamy globalnie, ale przy silnym wsparciu ze strony głównego inwestora będziemy mogli rozwijać się jeszcze szybciej – mówi Evgeny Chamtonau, prezes Spoko.app.

Spółka w 2019 r., wówczas działając jeszcze pod nazwą Pay Ukraine, otrzymała od MobiMedia Solution (obecne FinTech Ventures) 4 mln zł. W tamtym czasie była skoncentrowana głównie na obsłudze Ukraińców mieszkających poza granicami kraju w Europie, przesyłających pieniądze np. do rodzin. Spoko.app w międzyczasie zdecydowało się na rozszerzenie zakresu aktywności i obsługę szerszej grupy klientów.

Okiem eksperta
Polska scena fintechowa
Aleksander Mokrzycki
wiceprezes PFR Ventures

Fintech jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w polskim ekosystemie bankowym. W ubiegłym roku, pod względem liczby inwestycji, była to trzecia kategoria, z wyróżniającymi się rundami finansowania, takimi jak Uncapped (99 mln zł) czy Symmetrical.ai (pozyskał 25 mln zł kapitału zalążkowego). Ekosystem ma też mocne wsparcie sektora bankowego. To nie tylko infrastruktura, która jest jedną z lepiej rozwiniętych w Europie, ale też zaangażowanie banków, które prowadzą własne fundusze CVC. Wierzę, że sektor fintech będzie się w Polsce dalej rozwijał i będziemy obserwować coraz więcej wschodzących gwiazd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane