Spokój na rynku

Jacek Jurczyński
opublikowano: 18-06-2002, 00:00

Podczas poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty poruszały się w ślad za międzynarodowym rynkiem, a inwestorzy czekali na publikowane po południu przez GUS dane o majowej inflacji. Większość analityków oczekiwała, że spadnie ona do rekordowo niskiego poziomu 2 proc. Cena dolara ulegała wahaniom w zakresie 4,035-4,05. Cena euro poruszała się w przedziale 3,8- -3,829. Odchylenie złotego od dawnego parytetu oscylowało w okolicy poziomu minus 8,65 proc. Zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji pozostały bez większego wpływu na rynek. O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 4,0465 zł, a jedno euro na 3,8165 zł. Naszym zdaniem, niski poziom inflacji powinien skłonić RPP do obniżki stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu. Uważamy, że złoty, po chwilowym wzmocnieniu, będzie tracił.

Na międzynarodowym rynku eurodolara bez zmian. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu porusza się w ślad za amerykańskimi giełdami. W trakcie poniedziałkowej sesji zielony dalej zyskiwał. Kurs EUR/USD zniżkował z 0,946 do poniżej 0,9415, choć władze USA deklarują, że nie zamierzają odchodzić od polityki mocnego dolara. W ciągu dnia wartość kontraktów futures na główne amerykańskie indeksy silnie wzrosła, co wskazywało, że giełdy na Wall Street otworzą się na plusie. Tak też się stało. Dopóki jednak kurs EUR/USD pozostaje powyżej 0,9385-90, należy oczekiwać, że będzie próbował iść do góry. Dalsze jego wzrosty są jak na razie skutecznie powstrzymywane technicznym oporem na poziomie 0,9485 oraz 0,9505.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spokój na rynku