Spokój przed decyzją RPP

Adam Łaganowski
26-01-2005, 00:00

Do ogłoszenia decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych rynek walutowy powinien pozostać stabilny. Inwestorzy nie oczekują żadnych zmian, spodziewają się za to złagodzenia tonu wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych.

Po publikacji komunikatu rady można spodziewać się umocnienia złotego. Oczekuje się, że w dokumencie znajdzie się sugestia zmniejszenia restrykcyjności w polityce monetarnej, a ton wypowiedzi członków RPP i przedstawicieli NBP nie będzie już tak ostry jak dotychczas.

Notowania dolara odbiły się wczoraj od poziomu 3,11 zł, co można określić jako stabilizację w trwającym spadku od poziomu 3,19 zł. W przypadku euro, w związku z ostatnim osłabieniem tej waluty w stosunku do USD, znajdujemy się już dość blisko minimów. Najniższy tegoroczny kurs wspólnej waluty to 4,02 zł.

Najważniejszym poziomem wsparcia dla notowań dolara jest obecnie 3,11 zł. To linia korekcyjnego trendu wzrostowego. Po jej przebiciu poziomy wsparcia to 3,06 zł oraz historyczne minimum — 2,97 zł. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to jednak pozostanie w konsolidacji. Poziom oporu to 3,19 zł. Dla notowań euro wsparciem jest 4,05 zł, a następnie 4,02 zł. Przebicie tych poziomów może przyspieszyć trend umacniania się złotego.

Na rynku międzynarodowym kurs euro pozostaje w trendzie bocznym w strefie 1,29- -1,33 USD. Ostatnie dni jeszcze bardziej zmniejszyły zakres wahań. W najbliższym czasie najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie się kursu EUR/PLN na dotychczasowym poziomie w strefie 1,29-1,33. Pytanie, co wydarzy się po opuszczeniu tej strefy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to kontynuacja trendu wzrostowego euro i atak na historyczne szczyty, czyli 1,3650 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Łaganowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Spokój przed decyzją RPP