Spokojne wzrosty

Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 23-11-2017, 17:27
aktualizacja: 23-11-2017, 17:28

Dzisiejsza sesja była specyficzna z uwagi na Święto Dziękczynienia w USA, co oznacza brak handlu na Wall Street. Rynek amerykański pozostaje dla pozostałych parkietów ważnym drogowskazem, brak którego często prowadzi do mniejszej zmienności oraz obniżonych obrotów. Dzisiaj na GPW fajerwerków więc nie było, ale sesję można uznać za udaną.

Ostatnie dni charakteryzują się wyjątkową siłą rynków wschodzących, do których nasz parkiet wciąż należy. To duże wsparcie, szczególnie że indeks MSCI Emerging Markets wyszedł na nowe tegoroczne maksima, czego krajowy WIG20 jeszcze nie uczynił. Dodatkowo wczoraj po sesji opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który odebrany został gołębio. O ile bowiem grudniowa podwyżka stóp w USA jest praktycznie przesądzona, to członkowie monetarnego gremium obawiali się, że inflacja może dłużej niż oczekiwano pozostawać poniżej celu. W konsekwencji zmniejszyły się oczekiwania co do przyszłorocznej skali zacieśnienia polityki monetarnej do zaledwie jednej podwyżki kosztu pieniądza. Osłabiło to dolara, wsparło ceny surowców oraz całe spektrum rynków wschodzących. Dość jaskrawym wyjątkiem był rynek chiński, który z uwagi na rosnące wewnętrze regulacje tąpnął o ponad 2%. Lekko psuło to nastroje o poranku, który w Europie był spadkowy. Klimat poprawiła jednak seria bardzo dobrych odczytów wstępnych wskaźników PMI dla Francji, Niemiec oraz całej Strefy Euro. Wszystkie zaskoczyły pozytywnie i wskazywały na trwający boom gospodarczy. Dobre dane oraz znaczne osłabienie dolara na tyle wsparło krajowe duże spółki, że WIG20 w trakcie sesji pokonał psychologiczny poziom 2500 pkt. i zyskiwał nawet około 1%. Nie dopisywały obroty, co jednak z uwagi na święto za oceanem jest zrozumiałe. Tym samym pozytywnemu sygnałowi pokonania psychologicznego oporu brakowało wiarygodności. Dlatego istotne będą nadchodzące sesje, które co do zasady potwierdzić powinny apetyty byków na kolejne przetestowanie tegorocznych maksimów. Szerokie spektrum rynków wschodzących podobne maksima już zdobyło, więc nasz parkiet co do zasady powinien iść podobnym śladem.                 
              
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Polecane