Spółka growa płaci za Platynowe Inwestycje

opublikowano: 25-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

KNF nałożyła na Manydev Studio z grupy giełdowego PlayWay’a 2,5 mln zł kar za błędy w sprawozdaniach sprzed ponad pięciu lat. To słony rachunek za cudze grzechy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • za co KNF ukarała Manydev Studio
  • co mają z tym wspólnego Platynowe Inwestycje
  • jak ma się wysokość kary do skali biznesu spółki
  • jaką kwotą zamierza wesprzeć firmę największy akcjonariusz

Wchodzenie na giełdę tylnymi drzwiami to często stosowane na GPW rozwiązanie. W ten sposób - konkretnie za pośrednictwem Optimusa - na parkiecie pojawił się m.in. CD Projekt, największa w Polsce spółka z branży gier. Niekiedy jednak wejście na giełdę z użyciem wehikułów w postaci notowanych firm nie jest najlepszym pomysłem. Boleśnie przekonali się o tym akcjonariusze notowanego na głównym rynku producenta gier – Manydev Studio.

Grzechy sprzed lat

KNF nałożyła na firmę 2,5 mln zł kar za błędy w sprawozdaniach finansowych za rok 2016 i 2017. Według nadzoru firma niezgodnie z zasadami wyceniała aktywa dostępne do sprzedaży, mające znaczący udział w sumie bilansowej. Chodzi o obligacje trzech podmiotów, które według informacji ze spółki zostały spłacone.

Manydev Studio jeszcze dwa lata temu nazywało się Platynowe Inwestycje (PI). PI od 2018 r. zajmowały się handlem kryptowalutami, a przed 2018 r. głównym deklarowanym obszarem ich działalności były nieruchomości. Na początku 2021 r. w wyniku umowy inwestycyjnej trzy osoby fizyczne odkupiły pakiet akcji spółki od Patro Investu. W wyniku kolejnych podwyższeń kapitału zwiększyły udział w akcjonariacie, do którego dołączył też giełdowy PlayWay, obecnie kontrolujący 30,5 proc. akcji. Spółka zmieniła zarząd i radę nadzorczą, a także nazwę - na Manydev Studio - przedmiot działalności - na produkcję gier. Obecnie pracuje nad kilkoma tytułami, z których najbliżej premiery jest „My Museum”.

Umowa inwestycyjna, która zainicjowała zmiany w spółce, została podpisana na początku lutego 2021 r. Postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej KNF wszczęła natomiast postanowieniem z 23 lutego 2021 r. na podstawie ustaleń dokonanych w ramach czynności nadzorczych. Z przyczyn formalnych po roku sprawę umorzono, by ponownie ją wszcząć 16 lutego 2022 r. Nowe postępowanie skończyło się 26 sierpnia - słonymi karami dla Manydev Studia.

Bolesna kara

Kara jest dotkliwa nie tylko dlatego, że dotyczy zdarzeń, z którymi obecny zarząd, rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają nic wspólnego.

- Zaskoczyła nas jej wysokość. Od początku współpracowaliśmy z KNF, próbując pomóc w prowadzeniu postępowania – mówi Bartłomiej Bartula, prezes Manydev Studia.

Giełdowa wycena spółki to nieco ponad 20 mln zł, a według sprawozdań na koniec marca na jej kontach było 1,13 mln zł, co stanowiło połowę kapitałów własnych.

- Analizujemy sytuację. Rozważamy różne scenariusze. Na pewno złożymy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy – mówi szef spółki.

Jeszcze przed decyzją KNF PlayWay zobowiązał się do udzielenia spółce 0,5 mln zł pożyczki na potencjalną karę. Wygląda na to, że takie wsparcie nie wystarczy.

Jacek Barszczewski, rzecznik KNF, informuje, że przy określaniu wysokości kary komisja wzięła pod uwagę szereg przesłanek wynikających z ustawy, w tym sytuację finansową spółki i gotowość do współpracy podczas wyjaśniania okoliczności naruszenia.

Koniec końców jednak kara nałożona na Manydev Studio to jedna z najwyższych nałożonych w tym roku na spółki publiczne. Mocniej oberwał jedynie ING Bank Śląski (3 mln zł), którego kapitalizacja to 18 mld zł.

Ostatnio KNF ma ciężką rękę także dla menedżerów z giełdowych spółek. Na byłego prezesa GetBacku nałożyła 3,35 mln zł kary, a na wiceprezesów tej spółki po 2,9 mln zł. W lipcu prezes AQT Water dostał łącznie 7,13 ml zł kar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane