Spółka KGHM w BOŚ

Ewa Szczecińska
opublikowano: 23-05-2007, 00:00

Czy to już polityka czy jeszcze biznes? KGHM Ecoren wydał 10 mln zł  na akcje banku. Analitycy kręcą nosem.

Czy to już polityka czy jeszcze biznes? KGHM Ecoren wydał 10 mln zł na akcje banku. Analitycy kręcą nosem.

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), który próbuje wypełnić lukę po wyjściu szwedzkiego SEB, ma nowego akcjonariusza. 110 tys. akcji nowej emisji banku objął należący do miedziowego giganta KGHM Ecoren, który zarządza m.in. turystycznymi Interferiami, Warszawską Fabryką Platerów Hefra i Walcownią Metali Łabędy. Na zakup akcji BOŚ, którego obecnie kontrolują narodowe fundusze ochrony środowiska, spółka wydała ponad 10 mln zł. Kupiła akcje po 92 zł. Po zarejestrowaniu przez sąd podwyższenia kapitału lubińska firma będzie mieć 0,7 proc. w kapitale zakładowym banku. Zdaniem analityków, wejście Ecorenu w BOŚ to niezbyt dobry interes.

— Na pewno nie tego oczekują akcjonariusze od KGHM. Kupno akcji BOŚ nie było dużym wydatkiem, ale czy był on potrzebny? Obserwując ostatnio KGHM, można zastanawiać się nad tym, czy firma nie ulega naciskom politycznym — komentuje Tomasz Krukowski, analityk Unicredit CA IB Polska.

Władze Ecorenu natomiast nie żałują pieniędzy wydanych na zakup akcji banku. Uważają, że świetnie wpisuje się w strategię firmy.

— Strategia naszej firmy kładzie szczególny nacisk na inwestycje z zakresu nowoczesnych technologii i przetwarzania odpadów przemysłowych. W tym kontekście BOŚ, którego misją jest finansowanie projektów w branży ochrony środowiska, jest dla nas bardzo interesującym partnerem — mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

Ecoren zajmuje się produkcją renu. Jest jedynym jego wytwórcą w Europie. Wkrótce chce zadebiutować na parkiecie. W tym roku liczy na 76 mln zł przychodów oraz 8,5 mln zł zysku na sprzedaży (czyli mniej, niż włożył w akcje BOŚ).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu