Spółkę z NewConnect chętnie zmienię

Marcel Zatoński
opublikowano: 16-08-2010, 00:00

W ostatnich miesiącach NewConnect bije rekordy debiutów. Dochodzi też do znaczących zmian w akcjonariatach spółek, co wiele mówi o perspektywach i stabilności alternatywnego rynku. Na przejęcia spółek z małego parkietu wydano w tym roku już około 25 mln zł, sprzedaż akcji spółki Plasma System (do której ma dojść jutro) powiększy tę kwotę o prawie 15 mln zł.

Główną przyczyną przejęć jest osiągnięcie przez spółki granicy rozwoju, której nie da się przekroczyć bez dużego dokapitalizowania. Bardzo często na taki zastrzyk próżno szukać pieniędzy w kieszeniach drobnych inwestorów przy okazji kolejnych emisji, ani tym bardziej w portfelach dotychczasowych właścicieli. Władze niektórych spółek, po okresie entuzjazmu wyniesionego z hossy i rynkowym debiucie, zdają sobie sprawę, że działalność ich spółek nie zacznie przynosić zysku, jeśli nie zwiększy się skali biznesu.

Tak wyglądała sytuacja Organic Farmy Zdrowia (właściciela sieci delikatesów ze zdrową żywnością). Duży pakiet akcji (36 proc. za 9,3 mln zł) objął fundusz Avallon MBO, specjalizujący się w transakcjach wykupów menedżerskich. W przyszłym roku może dołożyć kolejne 4 mln, jeśli "pojawią się dobre cele inwestycyjne". Kapitał ma być przeznaczony na spłatę pożyczek i rozwój sieci sklepów. Współpraca z funduszem ma też pomóc w przejściu na główny rynek w 2013 r. Avallon ma już doświadczenie ze zdrową żywnością. W ubiegłym roku przejął Good Food, producenta zdrowych wafli ryżowych.

Objęcie przez fundusz BBI Capital akcji spółki Call2Action, instalującej monitory reklamowe w supermarketach, miało podobne powody. Fundusz posiadał już w portfelu spółkę aTVertin, rynkowego konkurenta C2A. Firma z NewConnect miała słabe wyniki finansowe (667 tys. zł straty netto w 2009 r.), ale przed przejęciem szykowała się do podpisania dużego kontraktu z Tesco. Teraz z aTVertinem dominuje w swoim segmencie.

Inaczej wyglądała sprawa domu maklerskiego ECM. Spółkę przynoszącą spore straty (ponad 3 mln zł, podczas gdy przychody nie przekraczały 1 mln zł) przejęło za małe pieniądze kilku inwestorów, m.in. Cezary Nowosad z IPO DS. Za kontrolę nad ECM — a tak naprawdę za licencję domu maklerskiego — zapłacili 1,2 mln zł, mniej niż 30 proc. wartości rynkowej. W odróżnieniu od spółek Organic i C2A przejęcie to wiązało się też z wielkimi zmianami we władzach spółki. Prezes i szefowa rady nadzorczej sprzedali wszystkie akcje (65 proc.) i odeszli z firmy.

Do kilku zapowiadanych przejęć nie doszło. Carbon Design (teraz znany jako Carbon Invest) zmieniał profil działalności i próbował przy okazji przyciągnąć inwestora. Nie udało mu się. Nie zanosi się też na zmianę właściciela w Victorii AOC, która również po pewnym czasie na rynku zorientowała się, że "dotychczasowa działalność nie jest rentowna".

Przejmowanie na NewConnect

Ostatnie transakcje na rynku alternatywnym

Spółka Inwestor Pakiet akcji Cena

(w proc.) (w mln zł)

Organic Avallon MBO 36,68 9,3

Call2Action BBI Capital 49,2 14,4

ECM różni 65 (?) 1,2

Plasma System krajowy >50 około 15

Źródło: spółki, newconnect.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółkę z NewConnect chętnie zmienię