Spółki nieruchomościowe złożą raporty za rok

opublikowano: 26-01-2021, 16:44

Podmioty określone jako nieruchomościowe nie muszą spieszyć się z wysłaniem w tym tygodniu sprawozdań o terminach zapłaty. Nie wynika to jednak z prawa.

Kolejny przepis dotyczący spółek nieruchomościowych wymagał interpretacji ministerialnej, aby uchronić je przed wykonaniem zadania, do którego nie miały szans się przygotować. We wczorajszym wydaniu „Pulsu Biznesu” pisaliśmy, że zostały one zobowiązane do przekazywania skarbówce informacji o ich strukturze własnościowej – w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (aktualne na ostatni jego dzień). To by oznaczało, że raporty dotyczące stanu na 31 grudnia 2020 r. powinny spływać najpóźniej do 31 marca 2021 r.

Tymczasem dla spółek nieruchomościowych jest to nowy obowiązek, poza tym podmioty te prawnie zdefiniowano dopiero w tym roku. W każdym razie resort finansów na skutek zgłaszanych wątpliwości uznał, że spółki mające rok podatkowy równy kalendarzowemu złożą te raporty po raz pierwszy w 2022 r.

Podobny problem spadł na te spółki w związku z tym, że od 2021 r. znalazły się wśród podatników zobowiązanych do składania resortowi rozwoju raportów o stosowanych u nich terminach zapłaty w transakcjach handlowych, czyli o czasie, w jakim świadczenia pieniężne są spełniane. Sprawozdania należy składać elektronicznie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Tym razem do 1 lutego, gdyż ustawowa data przypada na niedzielę.

Niewywiązanie się z tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny, co podkreśla Jarosław Ziobrowski, adwokat i partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, który zwraca zarazem uwagę na nierówne potraktowanie spółek nieruchomościowych przez źle uchwalone prawo. Przypomina on, że spółki, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2021 r., pierwsze sprawozdania złożą dopiero w 2022 r. Natomiast te, u których pokrywa się z kalendarzowym, powinny przesłać raporty do 1 lutego 2021 r.

– Czy taki był zamiar ustawodawcy? Nowelizując prawo przeoczono, że niektóre spółki nieruchomościowe objęto obowiązkiem sprawozdawczym już za 2020 r. – mówi adwokat.

Joanna Szlęzak-Matusewicz, doradca podatkowy i partner w ECDP Group, zwróciła się do resortu rozwoju o taką interpretację przepisów, dzięki której spółki nieruchomościowe mogłyby przesłać sprawozdania dopiero w 2022 r. Inaczej byłoby to sprzeczne z podstawowymi regułami prawa, w tym niedziałania wstecz. Ponadto w praktyce wypełnienie tego obowiązku wymaga przygotowania systemów finansowo-księgowych, co może trwać kilka miesięcy.

Resort przyznał jej rację. W odpowiedzi na pismo ECDP Group stwierdził, że spółka nieruchomościowa pojawiła się jako nowa kategoria podmiotów po raz pierwszy od 1 stycznia 2021 r. i m.in. dlatego zasadne jest, aby nie była ona zobligowana do złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty za 2020 r., gdyż byłoby to niejako działanie prawa wstecz. Natomiast resort cyfryzacji na swojej stronie wyraźnie stwierdził, że podmioty te mają składać raporty dopiero za rok.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane