Spóźniona implementacja

DI
opublikowano: 07-08-2012, 00:00

PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY

MARTA FRĄCKOWIAK

partner w kancelarii prawnej DLA Piper

Komisja Europejska (KE) wezwała 21 czerwca br. Polskę i pięć innych państw do wdrożenia dyrektywy o przepływie towarów obronnych. Termin jej implementacji upłynął 30 czerwca 2011 r. Inna dyrektywa, która może mieć nawet większy wpływ na przemysł polski, reguluje udzielanie zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Dla niej termin upłynął 21 sierpnia 2011 r.

Roczne już spóźnienie może narazić Polskę na postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Niezależnie jednak od reakcji KE przepisy obu dyrektyw mogą być bezpośrednio stosowane w polskim prawie, o ile przyznają uprawnienia podmiotom prowadzącym działalność na rynku zbrojeniowym i są dostatecznie precyzyjne. Oznacza to, że polscy i zagraniczni przedsiębiorcy już mogą się na nie powoływać.

Kolejnym krokiem KE będzie zapewne wezwanie Polski do zmiany przepisów o zamówieniach publicznych.

Paradoksalnie może to zwiększyć szanse zagranicznych przedsiębiorców zbrojeniowych, którzy od lat są przyzwyczajeni do bardziej otwartej konkurencji. Należy jedynie trzymać kciuki za takie wprowadzenie zmian, aby również polscy przedsiębiorcy uzyskali szansę na walkę o zamówienia w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu