Sprawdź, kto najlepiej broni twoich pieniędzy

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 16-01-2007, 00:00

Korekta w maju i czerwcu pokazała, że na spadki nie ma mocnych. Stracili wszyscy, niektórzy jednak mniej niż rynek.

Fundusze inwestycyjne Dużych strat w korekcie można uniknąć

Korekta w maju i czerwcu pokazała, że na spadki nie ma mocnych. Stracili wszyscy, niektórzy jednak mniej niż rynek.

Analitycy przewidują w tym roku przynajmniej jedną poważną korektę na giełdzie. Bez wątpienia odbije się ona na wynikach funduszy inwestycyjnych. Gdy kursy większości spółek spadają, zarządzający może jedynie minimalizować straty. Częściej jednak patrzy w przyszłość.

— Spadki można wykorzystać do przebudowy portfela, bo to dobra okazja do zakupów spółek, które wcześniej były zbyt drogie — mówi Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora biura zarządzania aktywami i realizacji transakcji w KBC TFI.

Zjazd po sielance

Przypomnijmy — do 11 maja na giełdzie trwała sielanka. Potem doszło do gwałtownych spadków. W rezultacie w maju WIG i MIDWIG straciły zgodnie po 9,9 proc. Najmocniej ucierpiały duże spółki: WIG20 stracił 11,9 proc., podczas gdy WIRR opisujący małe spółki tylko 5,6 proc. Dopiero w drugiej części czerwca udało się na dobre zatrzymać falę spadków, a kursy nawet zaczęły rosnąć. WIG20 zyskał w czerwcu 2,8 proc., MIDWIG 0,7 proc. i tylko WIRR kontynuował złą passę (spadek o 5,5 proc.).

Dobrzy w defensywie

Najlepiej z funduszy akcyjnych poradził sobie subfundusz Fortis Akcji, który w ciągu dwóch miesięcy stracił tylko 3,81 proc. Najgorzej — fundusz funduszy Skarbiec TOP Funduszy akcji, który stracił 8,57 proc.

W obiegowej opinii fundusze skoncentrowane na małych i średnich spółkach są bardziej ryzykowne niż klasyczne fundusze akcyjne. Zeszłoroczne wyniki temu przeczą. DWS Top25 Małych i Średnich Spółek stracił od maja do czerwca tylko 4,2 proc., co było drugim wynikiem wśród wszystkich funduszy akcyjnych. ING Średnich i Małych zajął w tej klasyfikacji ósme miejsce. Najgorzej z tej kategorii wypadł Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, ale i tak był lepszy od kilku klasycznych funduszy akcyjnych.

Teoretycznie bezpieczniejsze mają być fundusze zrównoważone. Najlepszy Skarbiec Waga stracił tylko 2,63 proc., ale wynik Arki Zrównoważonego (-6,78 proc.) pokazuje, że to tylko teoria.

Wcale nie lepsze

Spadki były na tyle mocne, że ujemne wyniki zanotowały nawet fundusze stabilnego wzrostu, które w portfelach mają nie więcej niż 30 proc. akcji. Jednym z najsłabszych był Arka Stabilnego Wzrostu, który w dwa miesiące stracił 4,26 proc. Analitycy mają proste uzasadnienie.

— Na wynik wpływa rzeczywisty udział akcji w portfelu inwestycyjnym. Różnice między poszczególnymi funduszami danej kategorii są istotne — mówi Grzegorz Raupuk z Analiz Online.

Pieniądze nadal płyną do funduszy....

Okiem eksperta

Grzegorz Raupuk

Analizy Online

...różnego rodzaju

AKCYJNE

1,3 mld zł Tyle pieniędzy trafiło w grudniu w ręce funduszy mieszanych. Najchętniej inwestorzy kupowali jednostki funduszy aktywnej alokacji i zrównoważonych. Zgarnęły one blisko połowę pieniędzy, które wpłynęły do TFI w grudniu.

OBLIGACYJNE

400

mln zł Tyle pieniędzy wpłynęło do funduszy stabilnego wzrostu. Był to drugi wynik na rynku. Potwierdza się zatem to, że inwestorzy zaczynają szukać bezpieczniejszych lokat. Coraz chętniej wybierają więc fundusze inwestujące w obligacje.

lider...

BZ WBK AIB TFI,

+760

mln zł O tyle wzrosły w grudniu ubiegłego roku aktywa towarzystwa, którym zarządza Krzysztof Samotij. BZ WBK AIB TFI to niekwestionowany lider pod względem wzrostu aktywów także w całym roku. Wzrosły one o blisko 6,6 mld zł.

...maruder

BPH TFI

-100

mln zł BPH TFI, zarządzane przez Rafała Manię, odnotowało najwyższy odpływ aktywów w grudniu — 100 mln zł.Można to jednak traktować jako wypadek przy pracy. W całym 2006 r. towarzystwo uzyskało blisko 2 mld zł, co daje mu trzecie miejsce na rynku.

Produkt nr 1

BPH TFI

400

mln zł Tyle klienci zainwestowali w grudniu w DWS Polska SFIO Euroobligacji. To potwierdza tezę, że inwestorzy szukają bezpiecznych produktów. 370 mln zł trafiło do nowego funduszu ING — ING Parasol SFIO Budownictwa i Nieruchomości Plus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane