Sprzedaż lepsza od prognoz

Marcin Goralewski
opublikowano: 07-02-2005, 00:00

Jutrzenka jest zadowolona z pierwszego miesiąca sprzedaży produktów Goplany. Wkrótce przedstawi wyniki za 2004 r., a później prognozy.

Analitycy na razie nie potrafią oszacować, jak przejęcie Goplany wpłynie na tegoroczne wyniki finansowe giełdowej Jutrzenki. Druga na krajowym rynku słodyczy spółka wydała na akwizycję ponad 63 mln zł. Poszerzona firma funkcjonuje już od miesiąca.

— Sprzedaż produktów pod marką Goplana przekroczyła w styczniu o 10 proc. nasze oczekiwania — mówi Waldemar Fijołek, kierownik marketingu strategicznego Jutrzenki.

— Mamy za mało informacji aby sporządzić prognozy — twierdzi Bogna Sikorska, analityk.

Wiadomo, że Jutrzenka miała udany czwarty kwartał. Analitycy sugerują, że przychody ze sprzedaży po raz pierwszy w historii powinny grubo przekroczyć 50 mln zł. To zasługa zdecydowanej poprawy koniunktury w branży oraz nowego systemu motywowania przedstawicieli handlowych. Po trzech kwartałach Jutrzenka zarobiła netto 5,8 mln zł (więcej niż w całym 2003 r.) przy 125,5 mln zł sprzedaży. Publikowany niebawem raport finansowy powinien więc zadowolić giełdowych inwestorów. Pytanie jednak, co dalej? Jakie inwestycje czekają Jutrzenkę w związku z przejęciem Goplany?

— W tej chwili jest za wcześnie, by mówić o konkretnych planach inwestycyjnych. Obecnie inwestycje dotyczą głównie poprawy bieżącej działalności — np. zdecydowaliśmy się na montaż systemu klimatyzacyjnego w centrum logistycznym. Warto także wspomnieć o decyzji dotyczącej odtworzenia laboratorium mikrobiologicznego, które zostało przeniesione przez Nestle poza zakład — dodaje Waldemar Fijołek.

Spółka szykuje też telewizyjną kampanię reklamową. Koncern Nestle, poprzedni właściciel Goplany, nie promował marki. To wspomoże sprzedaż, a pierwsze informacje na temat finansowych rezultatów akwizycji mają pojawić się po pierwszym kwartale. Bardzo wstępne założenia mówiły o utrzymaniu zysku EBITDA na ubiegłorocznym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż lepsza od prognoz