Sprzedaż smartfonów w Chinach najniższa od dekady

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-07-2022, 13:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Potwierdzają się prognozy części analityków, że rynek smartfonów czeka wyraźne spowolnienie. Najnowsze dane o sprzedaży tych urządzeń w Chinach wskazuje na poważne tąpnięcie, informuje Reuters.

fot. Vladimir Gerdo/TASS/Forum

Według szacunków firmy Counterpoint, w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. wolumen sprzedaży smartfonów spadł o 14,3 proc. w ujęciu rocznym i był o 12,6 proc. niższy niż w I kw. 2020 r., kiedy to Chiny borykały się z pierwszą falą pandemii koronawirusa.

Ograniczenie popytu, jest zdaniem analityków, pokłosiem inflacji, problemów z łańcuchami dostaw i rosnących kosztów urządzeń.

Pozycję lidera utrzymała firma Vivo. Za nią na pozycję wicelidera awansowała marka Honor, wydzielona z koncernu Huawei. Wzrost jej udziału w rynku był imponujący, z 7,7 do 18,3 proc. Ostatnie miejsce na pudle przypadło Xiaomi.

Na czwartej pozycji utrzymało się Apple, którego udział szacowany jest na 15 proc. Kwartalna sprzedaż iPhone’ów spadła jednak o 5,6 proc., choć zniżka była niższa niż w przypadku Oppo, Xiaomi czy Vivo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane