Sprzedaż w czerwcu

Maria Trepińska
opublikowano: 07-06-2005, 00:00

Krajowa Spółka Cukrowa chce szybko sfinalizować sprzedaż 64,64 proc. akcji Kopexu, a ten — zakup Famago.

Zapowiadane zmiany w akcjonariacie Kopexu, eksportera maszyn i urządzeń górniczych, są bliskie finału. Krajowa Spółka Cukrowa (KSC), która posiada 64,64 proc. akcji katowickiej firmy (otrzymała je w ramach dokapitalizowania), jeszcze w tym tygodniu ma wybrać doradcę inwestycyjnego.

— Po wyłonieniu doradcy sprawy powinny nabrać tempa — ocenia Rafał Rost, prezes Kopexu.

Kluczowa cena

Według naszych informacji, KSC chce jeszcze w tym miesiącu sfinalizować sprzedaż posiadanych walorów Kopexu. Szef giełdowej firmy nie wypowiada się, kto może zostać jej nowym właścicielem, ale potwierdza spore zainteresowanie inwestorów. Według wcześniejszych informacji „PB”, do przejęcia Kopexu przymierzały się: Famur, śląska spółka, która jesienią wybiera się na GPW, Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, KEM z Dąbrowy Górniczej, specjalizujący się m.in. w handlu stalą, oraz Bogdan Pawłowski, przedsiębiorca z Rzeszowa. Skąd tylu chętnych?

— Kopex nie jest już tylko firmą typowo handlową, bo ma w portfelu udziały w fabrykach zaplecza górniczego — wyjaśnia Rafał Rost.

— Przewiduję, że inwestorzy będą zainteresowani Kopexem, ale kluczowa jest cena akcji. Nie sądzę, by KSC sfinalizowała sprzedaż tych walorów w jeszcze czerwcu — ocenia Jacek Obrocki, dyrektor Wydziału Analiz Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Na przejęcie kontroli w Kopeksie potrzeba co najmniej 20 mln USD (62 mln zł).

Kolejna fabryka

W przyszłym tygodniu Kopex zamierza sfinalizować zakup od syndyka Fabryki Maszyn Górnictwa Odkrywkowego Famago w Zgorzelcu. 23 maja śląska spółka podpisała wstępną umowę. Koszt?

— To tajemnica handlowa, posiadamy środki własne na ten cel — mówi Rafał Rost.

Famago zatrudnia około 500 osób i specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla brunatnego w kraju i za granicą. W ubiegłym roku Kopex nabył Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Bytomiu oraz fabrykę Wamag w Wałbrzychu. Giełdowa spółka w 2004 r. wypracowała 8,7 mln zł zysku netto, przy przychodach 370 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż w czerwcu