Spyker zbankrutował

Holenderski producent superaut Spyker ogłosił bankructwo. To skutek porażki sądowej, tłumaczy spółka.

Dwa tygodnie temu sąd dał czas Spykerowi na znalezienie pieniędzy i restrukturyzację zadłużenia, w tym 152 tys. EUR zaległego czynszu za swoją siedzibę. Spółka twierdzi, że zdobyte finansowanie pomostowe nie zdołały do niej dotrzeć na czas.

Spyker tłumaczy, że jego bankructwo to skutek przegranej w sądzie z General Motors, od którego domagał się 3 mld USD za niedopuszczenie do przejęcia Saaba przez Chińczyków. Spyker od 2010 roku był właścicielem szwedzkiego producenta aut, zapłacił za niego 1,5 mld USD. Przez Amerykanów Saab musiał  ogłosić bankructwo. Spyker twierdził w amerykańskim sądzie, że GM z premedytacją doprowadził szwedzką spółkę do upadłości, ale werdykt okazał się dla niego niekorzystny.

Według ostatnich dostępnych danych przywoływanych przz holenderskie media, Spyker sprzedał w 2012 roku trzy samochody za łącznie 700 tys. EUR. W tym samym roku miał 6 mln EUR straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Spyker zbankrutował