Srebro ma pod górkę

opublikowano: 21-09-2022, 14:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo że do wieloletniego minimum jeszcze daleko, prognoza dla cen srebra nie jest optymistyczna, gdyż skumulowały się negatywne czynniki zewnętrzne - uważają analitycy UBS.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie czynniki negatywnie wpływają na ceny srebra
  • jakie dalsze zmiany kursu przewidują analitycy
  • jaka jest ich cena docelowa

Od początku września widoczna jest dość spora różnica między notowaniami srebra i złota. Podczas gdy królewski kruszec zaliczył nowe minimum, srebro wyszło z dołka, w który wpadło pod koniec wakacji. Zdaniem analityków UBS ten stan rzeczy wkrótce się zmieni, a kurs srebra spadnie w ślad za droższym odpowiednikiem.

Gospodarka będzie dalej spowalniać, co ograniczy popyt przemysłu na srebro. Ponadto rosnące koszty życia ograniczą zainteresowanie ze strony inwestorów, które będzie się kurczyć tak długo, aż zakończy się cykl podwyżek stóp procentowych Fedu. Już teraz specjaliści ze szwajcarskiego banku zauważają odpływ kapitału z funduszy ETF i kontraktów futures opartych bezpośrednio lub pośrednio na srebrze.

Zdaniem analityków warto jednak zauważyć, że na razie notowania kruszcu pozytywnie zaskakiwały, biorąc pod uwagę presję cenową opartą na oczekiwaniach co do realnych stóp procentowych w USA (na następne 10 lat). Ich zdaniem był to jednak przystanek na drodze do dalszego spadku. Mimo że zniżka raczej nie sięgnie 60 proc., to będzie dość pokaźna.

Cena docelowa, wyznaczona dla srebra przez UBS, została obniżona z 18 USD do 17 USD za uncję. Jej realizacja oznaczałaby roczną przecenę sięgającą 40 proc. Eksperci zalecają więc zabezpieczyć istniejące pozycje na srebrze i nie dobierać kolejnych, przynajmniej do końca I kwartału 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane