SSE: biznes w strefie ułatwień

Anna Bełcik
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

Specjalne strefy ekonomiczne wciąż przyciągają inwestorów. Choć więcej jest tzw. reinwestycji niż nowych przedsięwzięć.

W I kw. 2011 r. wydano łącznie 1376 zezwoleń na działalność w strefach

Specjalne strefy ekonomiczne wciąż przyciągają inwestorów. Choć więcej jest tzw. reinwestycji niż nowych przedsięwzięć.

Resort gospodarki na koniec I kwartału 2011 r. wyliczył, że w specjalnych strefach ekonomicznych wydano łącznie 1376 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej.

— Dzięki nowelizacji ustawy o SSE z 30 czerwca 2008 r. limit łącznej powierzchni stref zwiększył się z 12 tys. do 20 tys. ha. Na koniec 2010 r. wysokość zainwestowanego w SSE kapitału wyniosła ponad 73 mld zł. Obecnie w strefach pracuje ponad 225 tys. osób — wylicza Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

Magnes dla innowacji

446 miejsc pracy powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) za sprawą 12 wydanych w tym roku zezwoleń. Około 130 mln zł na kolejne inwestycje w Łodzi zamierza wydać koncern Procter Gamble. W miejscowym zakładzie Gillette powstanie linia produkcyjna golarek dla kobiet — to stworzy jakieś 50 stanowisk pracy.

Kolejne hale produkcyjne — obok istniejącej już fabryki suszarek — wybuduje firma BSH. Na ten cel inwestor przeznaczy 80 mln zł.

Dużą inwestycję szykuje również spółka L-Correct, która w podstrefie Nowe Skalmierzyce zbuduje zakład produkcji pianki lateksowej i drutu dla przemysłu meblarskiego. Inwestycja jest szacowana na 70 mln zł.

— L-Correct będzie wytwarzać nowy na polskim rynku produkt i uniezależni krajowych producentów mebli tapicerskich od zagranicznych dostawców pianki z Francji, Włoch, Belgii i Hiszpanii — mówi Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE.

Jego zdaniem to preferencyjne warunki prowadzenia biznesu w strefach często bywają decydującym argumentem w wyborze miejsca dla nowych przedsięwzięć. To jednak pozwala regionom konkurować nie tylko na rynkach krajowych, ale i międzynarodowych.

Reinwestycje

Witold Uhma z Katowickiej SSE zauważa jednak, że do stref rzadziej już wchodzą nowi inwestorzy.

— Od czasu kryzysu w KSSE daje się zauważyć brak potężnych nowych inwestycji, rzędu kilkuset milionów złotych. Większe projekty to najczęściej reinwestycje firm już działających w strefie — mówi.

Jego zdaniem kryzys z 2009 r. wyraźnie dał się odczuć — w tym czasie w strefie katowickiej wydano jedynie 12 zezwoleń, ale rok później było ich już 23. Natomiast od stycznia do sierpnia 2011 r. wydano ich 14.

Realizacji największych projektów podjęły się firmy TRW Steering Systems Poland, Nexteer Automotive Poland (branża motoryzacyjna), czy Pol-Am-Pack (produkcja opakowań i wyrobów ze szkła).

Stagnacja zażegnana

Wzrost aktywności inwestycyjnej można zauważyć w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE).

— Ten rok jest zdecydowanie lepszy niż kilka wcześniejszych. Od dwóch lat popularnością cieszyły się zwłaszcza podstrefy Białystok, Suwałki i Ełk — wylicza Robert Żyliński, prezes SSSE.

W 2011 r. wydano tu siedem zezwoleń na działalność gospodarczą. W wyniku tego spółka KAN w podstrefie Białystok wybuduje halę i linie technologiczne do produkcji urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Również firma Masterpress podjęła się re-inwestycji polegającej na budowie hali magazynowej na niedawno nabytym gruncie. Halę magazynową wybuduje też spółka z branży akwarystycznej, Aquael.

W kolejce na zezwolenie czekają cztery kolejne firmy.

Kolejka chętnych

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest — Park uaktywniły się między innymi firmy Electrolux Poland, Libra, Advantech Poland, Flex Films Europe. Od stycznia zezwolenia uzyskało w sumie 10 inwestorów, tyle samo firm czeka na decyzje. Uwagę przedsiębiorców przyciągają w tej strefie zwłaszcza Wałbrzych, Kalisz, Opole i Świdnica.

Natomiast w Krakowskim Parku Technologicznym wydano w 2011 r. pięć zezwoleń. Zadeklarowane przez firmy nakłady inwestycyjne wynosiły łącznie 74 mln zł. Zezwolenia dostały m.in. firmy Luxoft Poland, Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie, FoodCare (dwa zezwolenia w strefie), Dortech II.

Dzięki realizacji ich projektów w Małopolsce przybędzie 171 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu