Stabilny złoty

Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 31-03-2014, 10:18

Ostatnie dni przyniosły nam dużą stabilizację kursu polskiej waluty. Kurs EURPLN powrócił do rejonów, w których znajdował się przez wiele miesięcy, a notowania USDPLN pozostają w konsolidacji już półtora miesiąca. Niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie.

Złotemu zaszkodziły na początku roku dwa kryzysy związane z rynkami wschodzącymi. Najpierw polska waluta byłą wyprzedawana w związku z kryzysem w Turcji, a ostatnio przez wydarzenia na Krymie. Jeśli Rosja nie zdecyduje się na zwiększenie zasięgu swoich działań, to na horyzoncie nie widać na razie niepięć politycznych mogących oddziaływać na rynek walutowy. Dodatkowo złoty korzysta na wysokich poziomach EURUSD, co dzięki odwrotnej korelacji przekłada się na niski kurs USDPLN.

W tym tygodniu czeka nas kilka wydarzeń, które będą oddziaływać na rynek, ale długoterminowe zmiany na rynku może wywołać tylko jedno z nich. FED obrał wyraźny kierunek w polityce monetarnej i tylko poważne załamanie w gospodarce amerykańskiej może go zmienić, dlatego piątkowe dane z rynku pracy będą istotne jak zawsze, ale nie powinny nic zmienić w dłuższym terminie. Właśnie dlatego tym razem najciekawsze będzie czwartkowe posiedzenie EBC z konferencją prasową Mario Draghiego.

Już w zeszłym tygodniu po słabszych danych o inflacji z Niemiec pisaliśmy o rosnących szansach na działania ze strony EBC, jednak rynek jest w tej kwestii podzielony. Teoretycznie EBC ma coraz więcej argumentów za podjęciem działań, jednak większość rynku nadal uważa, że bankowi zabraknie odwagi do podjęcia stanowczych działań w walce z dezinflacją. Wiele w tej kwestii może nam powiedzieć dzisiejszy wstępny odczyt marcowej inflacji, który poznamy w tym tygodniu.

Szanse na działania ze strony EBC są mniejsze niż 50% i jeśli nie zostaną one zrealizowane, to złoty powinien nadal być stabilny. Tym samym zakres wahań dla USDPLN będzie wynosił 3,02 – 3,07; dla EURPLN 4,15 - 4,20, za funta cały czas powinniśmy płacić nieco ponad 5zł; a jeśli chodzi o franka, to istnieją szanse na zejście poniżej 3,40.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane