Stalexport ma rywala

Maria Trepińska
21-12-2004, 00:00

Potwierdziły się informacje „PB”. Stalexport chce kupić lokalnego dystrybutora stali. Ale nie tylko on złożył ofertę.

19 grudnia minął termin składania ofert kupna państwowego Centrostalu Górnośląskiego (CG), dla którego organem założycielskim jest wojewoda śląski. Zapowiada się ostra rywalizacja o przejęcie przedsiębiorstwa, którego przychody w tym roku wyniosą 176 mln zł, a zysk netto 6 mln zł.

Pierwszy znany...

Wczoraj Stalexport ujawnił, że złożył wstępną ofertę kupna CG.

— Przewidujemy złożenie oferty wiążącej. Przejęcie lokalnego dystrybutora stali na Śląsku, lidera w niektórych segmentach rynku, jest elementem naszej strategii. Centrostal będzie dopełnieniem działalności handlowo-usługowej Stalexportu. Co więcej, nasi klienci się nie pokrywają, możemy więc liczyć na efekt synergii — mówi Mieczysław Skołożyński, wiceprezes ds. finansowych Stalexportu.

Stalexport zamierza przeznaczyć na przejęcie środki z nowej emisji wartości około 50 mln zł, którą zamierza ulokować na rynku w pierwszej połowie 2005 r.

...drugi tajemniczy

Stalexport ma jednak rywala.

— Wpłynęły dwie oferty na zakup przedsiębiorstwa Centrostal Górnośląski — ujawnia Joanna Kowarska, kierownik oddziału zespołu ds. prywatyzacji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

— Pod koniec roku zostaną one rozpatrzone przez komisję, a potem zostaną przeprowadzone negocjacje z oferentami — dodaje Joanna Kowarska.

Kto jest drugim oferentem? Tego nie wiadomo. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może to być jeden ze śląskich biznesmenów. A jest o co walczyć. Centrostal, który zatrudnia 180 osób, posiada m.in. 17 ha gruntów położonych w centrum Katowic i przy głównych drogach wylotowych z miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stalexport ma rywala