Stalowy krąg przyjaciół

Firmy znalazły sposób na wyeliminowanie oszustów. Zdaniem prawników kontrowersyjny

Ministerstwo Finansów zapowiada liczne kontrole firm z branży hutniczej. „W celu zapewnienia uczciwej konkurencji na rynku stali, podjął działania zespół składający się z organów kontroli skarbowej” — napisali przedstawiciele ministerstwa w odpowiedzi na interpelację Marcina Święcickiego, posła PO. Resort informuje, że „zadaniem zespołu jest realizacja skoordynowanych czynności kontrolnych, mających na celu wykrycie sygnalizowanych oszustw podatkowych”.

Autokontrola hutników

Branża stalowa… cieszy się z zapowiadanych kontroli. Ma przy tym nadzieję, że urzędnicy nie będą nękać legalnie działających firm.

— Cieszymy się, że resort finansów dostrzegł, sygnalizowany przez nas od dawna, problem nielegalnego handlu prętami budowlanymi. Mamy nadzieję, że zapowiadane przez ministerstwo kontrole i egzekwowanie kar będą dotyczyły firm faktycznie prowadzących niezgodną z prawem działalność — mówi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS).

Izba obawia się powtórki scenariusza z branży złomowej, której walczący z podatkowymi oszustami fiskus mocno dał się we znaki. Zmasowane kontrole skarbowe dotknęły wiele firm, a kary nałożono nawet na przedsiębiorstwa, które nieświadomie, dochowując należytej staranności w sprawdzaniu kontrahenta, brały udział w nielegalnym handlu. Izba nalega zresztą, by jej członkowie nie dawali się wciągać — świadomie czy nie — w podejrzane transakcje.

— Sami próbujemy się bronić i zabezpieczać przed nielegalnym obrotem wyrobami stalowymi. Członkowie izby podpiszą tzw. deklarację odpowiedzialnego handlu, w której zobowiążą się, że nie będą kupować ani sprzedawać towaru podmiotom, wobec których istnieje choćby cień podejrzenia o nielegalne działania — informuje Iwona Dybał.

W deklaracji jest jeszcze jeden punkt.

— Nasi członkowie dobrowolnie zobowiązują się zrezygnować z części przychodów i zysków poprzez ograniczenie działalności w wewnątrzwspólnotowym obrocie wyrobami stalowymi. Firmy należące do PUDS będą handlować z tymi partnerami, z którymi współpracują od lat i sprawdziły ich wiarygodność. Nie będą natomiast zawierać transakcji z podmiotami nowymi, nieznanymi kontrahentami, oferującymi wyroby w niskich cenach — twierdzi Iwona Dybał.

— Podpiszemy deklarację. Postulujemy też, żeby opublikować listę tych, którzy nie podpiszą — zapowiada Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. — Podobnie jak większość członków PUDS, jesteśmy zdeterminowani i chcemy wyeliminować proceder nielegalnego obrotu wyrobami stalowymi. Jednak decyzję o podpisaniu deklaracji podejmę dopiero po zapoznaniu się z dokumentem — mówi Wojciech Rybka, prezes Drozapolu-Profil.

Jednak zdaniem prawników, to ryzykowny pomysł.

— Może być prawny problem z wprowadzeniem takiego dokumentu, bo ogranicza on części podmiotów dostęp do rynku. Można nie podpisać umowy, bo ma się na przykład zastrzeżenia do jakości produktów jakiegoś dostawcy, ale nie można mówić, że będziemy ograniczać się tylko do handlowania z grupą firm, z którymi współpracujemy od dawna — uważa Piotr Bukowski, radca prawny.

Mizerne wyniki

Ministerstwo Finansów podkreśla, że we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurem Śledczym i policją urzędnicy skarbowi już od dwóch lat walczą z oszustami wyłudzającymi VAT od hutniczych produktów. Przeprowadzono 22 postępowania kontrolne, które wykazały oszustwa podatkowe szacowane na prawie 70 mln zł. To niewiele, bo Hutnicza Izba Przemysłowo- -Handlowa szacuje straty budżetu państwa w 2011 r. związane z nielegalnym handlem prętami zbrojeniowymi na 250 mln zł. Resort przyznaje, że wielu oszustów może uniknąć kary. „Należy domniemywać, że wiele podmiotów dokonujących oszustw prowadzi działalność przez krótki czas i może być obecnie nieuchwytna. Ponadto obowiązek wcześniejszego zawiadamiania podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli umożliwia nieuczciwym podmiotom zniszczenie dokumentacji, stanowiącej dowód nielegalnych działań, co stanowi znaczne utrudnienia” — czytamy w odpowiedzi resortu na interpelację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Stalowy krąg przyjaciół