Stare mieszkania za niewielkie pieniądze

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 18-08-2009, 07:37

W stolicy Górnego Śląska z drugiej ręki jest taniej, bo standard niższy .

W Katowicach większość mieszkań na rynku wtórnym znajduje się w starych budynkach niskiej jakości.

Specjalnie dla "Pulsu Biznesu" firma Emmerson przygotowała tym razem mapę cenową mieszkań dostępnych na rynku wtórnym w Katowicach. Analiza powstała na podstawie 340 aktów notarialnych transakcji kupna-sprzedaży, zawartych w czwartym kwartale 2008 r. i w pierwszym kwartale 2009 r.

Zebrane dane pozwoliły wyliczyć średnią cenę metra kwadratowego mieszkania z drugiej ręki dla stolicy Górnego Śląska. Kształtuje się ona na poziomie 3,4 tys. zł. Na wtórnym rynku mieszkaniowym wciąż dominują bloki budowane jeszcze w latach 1920-75. W samych Katowicach prawie 80 proc. mieszkań jest w złym stanie technicznym. I właśnie takie lokale znacznie zaniżają średnią cenę metra kwadratowego w tym regionie.

Z informacji zebranych przez analityków firmy Emmerson wynika, że najdroższe są lokale na Osiedlu Zgrzebionka (dzielnica Brynów). Średnia cena na Brynowie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, to około 5,1 tys. zł. Jednak już za prawie 1-1,5 tys. zł mniej można kupić mieszkanie w pięciu także centralnie położonych dzielnicach: Śródmieściu, Koszutce, Os. Paderewskiego — Muchowcu, Dębie i Wełnowcu-Józefowcu.

Najtańszymi na wtórnym rynku dzielnicami Katowic są: Załęże, Szopienice-Burowiec oraz Janów-Niszkowiec. Na ich terenie średnie ceny transakcyjne lokali mieszkalnych zawierały się w przedziale 2,5-3 tys. zł/mkw. Tak niskie ceny wiążą się z dużą odległością tych dzielnic od centrum miasta i bliskim sąsiedztwem zakładów przemysłowych.

Najmniejszą popularnością wśród katowiczan cieszą się obrzeża miasta. Na południu Katowic, w dzielnicach Zarzecze, Kostuchna, Podlesie, a także w położonej na północy Dąbrówce Małej w omawianym okresie nie odnotowano żadnych transakcji kupna-sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Stare mieszkania za niewielkie pieniądze