Startuje program poręczeń

ET
opublikowano: 31-07-2009, 00:00

A jednak się udało. Gwarancje kredytowe dla firm będą dostępne w sierpniu. Na razie tylko pojedyncze poręczenia.

A jednak się udało. Gwarancje kredytowe dla firm będą dostępne w sierpniu. Na razie tylko pojedyncze poręczenia.

Bank Gospodarstwa Krajowego dotrzymał słowa: jeszcze w lipcu podpisał umowy z bankami komercyjnymi w sprawie programu poręczeń kredytowych dla małych i średnich firm. Sukces. Ale niepełny. Na razie BGK obejmie poręczeniami tylko pojedyncze kredyty, a gra toczy się o to, żeby bank gwarantował całe portfele kredytów, na mniejsze kwoty z uproszczoną ścieżką przyznawania gwarancji, które udzielane są niemal z automatu. Z tym jeszcze jest problem. O ile istnieje szansa, że jeszcze w sierpniu pierwsi przedsiębiorcy, którzy indywidualnie wystąpią do BGK, dostaną poręczenia, to na gwarancje trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak długo? To już zależy od poszczególnych banków.

— Start drugiego etapu programu, czyli poręczeń portfelowych, mogą opóźnić problemy ze sprawozdawczością po stronie banków — wyjaśnia Włodzimierz Grudziński ze Związku Banków Polskich.

Jedne są bardziej, inne mniej gotowe do uruchomienia programu. Wiele zależy od determinacji samych banków, jak szybko chcą o gwarancje wystąpić. Determinacji nie można z pewnością odmówić BGK, który bardzo mocno napracował się, żeby jak najszybciej ruszyć z gwarancjami. Przeszkód do pokonania było sporo i nie wszystkie sprawy udało się już dograć, chociażby kwestii modelu oceny ryzyka, o czym niedawno pisaliśmy na łamach "PB". Bank uznał, że są to szczegóły techniczne, które można ustalać, nie opóźniając wdrożenia programu.

BGK będzie udzielać gwarancji i poręczeń do kwoty 10 mln EUR, maksymalnie na 80 proc. wartości kredytu. Pieniędzy powinno wystarczyć na wygenerowanie akcji kredytowej na poziomie 20 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy