Startuje program poręczeń

ET
opublikowano: 31-07-2009, 00:00

A jednak się udało. Gwarancje kredytowe dla firm będą dostępne w sierpniu. Na razie tylko pojedyncze poręczenia.

A jednak się udało. Gwarancje kredytowe dla firm będą dostępne w sierpniu. Na razie tylko pojedyncze poręczenia.

Bank Gospodarstwa Krajowego dotrzymał słowa: jeszcze w lipcu podpisał umowy z bankami komercyjnymi w sprawie programu poręczeń kredytowych dla małych i średnich firm. Sukces. Ale niepełny. Na razie BGK obejmie poręczeniami tylko pojedyncze kredyty, a gra toczy się o to, żeby bank gwarantował całe portfele kredytów, na mniejsze kwoty z uproszczoną ścieżką przyznawania gwarancji, które udzielane są niemal z automatu. Z tym jeszcze jest problem. O ile istnieje szansa, że jeszcze w sierpniu pierwsi przedsiębiorcy, którzy indywidualnie wystąpią do BGK, dostaną poręczenia, to na gwarancje trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak długo? To już zależy od poszczególnych banków.

— Start drugiego etapu programu, czyli poręczeń portfelowych, mogą opóźnić problemy ze sprawozdawczością po stronie banków — wyjaśnia Włodzimierz Grudziński ze Związku Banków Polskich.

Jedne są bardziej, inne mniej gotowe do uruchomienia programu. Wiele zależy od determinacji samych banków, jak szybko chcą o gwarancje wystąpić. Determinacji nie można z pewnością odmówić BGK, który bardzo mocno napracował się, żeby jak najszybciej ruszyć z gwarancjami. Przeszkód do pokonania było sporo i nie wszystkie sprawy udało się już dograć, chociażby kwestii modelu oceny ryzyka, o czym niedawno pisaliśmy na łamach "PB". Bank uznał, że są to szczegóły techniczne, które można ustalać, nie opóźniając wdrożenia programu.

BGK będzie udzielać gwarancji i poręczeń do kwoty 10 mln EUR, maksymalnie na 80 proc. wartości kredytu. Pieniędzy powinno wystarczyć na wygenerowanie akcji kredytowej na poziomie 20 mld zł.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane