Startupowy transfer do PFR

opublikowano: 01-09-2016, 22:00

Lobbystka, która potrafi zrobić coś z niczego. Szefowa Startup Poland wzmacnia ekipę Mateusza Morawieckiego.

Osiem lat temu z właściwym sobie brakiem taktu „Fakt” donosił o „pięknej asystentce posła Jana Rokity”. Dziś 32-letnia Eliza Kruczkowska wciąż ma polityczne ambicje, ale w świecie polskich start-upów wybiła się dużo wyżej niż na notkę w tabloidzie. To jedna z głównych rozgrywających. Nie trzyma w kieszeni wielkiego kapitału, ale jako szefowa i współzałożycielka fundacji Startup Poland, zrzeszającej większość najprężniejszych postaci z rynku młodych spółek technologicznych, w kilka kwartałów wykazała niemałe umiejętności lobbingowe i interpersonalne. Właśnie ogłosiła, że odchodzi ze Startup Poland. Przechodzi do oczka w głowie Mateusza Morawieckiego — Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), dysponującego budżetem 2,7 mld zł na potrzeby rozwoju i promocji spółek technologicznych w Polsce.

WIĘKSZE POLE: Eliza Kruczkowska ze Startup Poland dźwignęła środowisko polskich start-upów na szczebel wyżej. Teraz dostaje nowe pole do popisu — PFR i jego miliardy złotych.
Zobacz więcej

WIĘKSZE POLE: Eliza Kruczkowska ze Startup Poland dźwignęła środowisko polskich start-upów na szczebel wyżej. Teraz dostaje nowe pole do popisu — PFR i jego miliardy złotych. Marek Wiśniewski

Ziarno w grze

— Jak się powiedziało „a”, trzeba dodać „b”. Czy stanowisko na pograniczu polityki mnie nie przeraża? No risk, no game.

Przychodzę ruszyć program Start In Poland, kupuję wizję szefa PFR Pawła Borysa — podkreśla Eliza Kruczkowska. Nad tym tekstem zamieszczamy stan gry w kwestii prostej spółki akcyjnej — to jest zarazem jeden z wielu pomysłów mocno lobbowanych przez środowisko Startup Poland, które ma dobre relacje ze środowiskiem skupionym wokół Mateusza Morawieckiego. — Nie przychodzę do PFR patrzeć, jak rynek start-upów zalewany jest pieniędzmi. Wcześniej trzeba zasiać ziarna nowych projektów i stworzyć projekt wsparcia polskich spółek technologicznych za granicą,tak by stały się towarem eksportowym — zapowiada Eliza Kruczkowska, której oficjalne stanowisko to dyrektor ds. innowacji.

Ramię Google’a

— Elokwentna, z charakterem i talentem organizacyjnym, pokazała, że szybko potrafi stworzyć coś z niczego — mówi o nowym nabytku PFR jeden z jej współpracowników. Choć z drugiej strony tajemnicą poliszynela jest, że Startup Poland od zarania mógł liczyć na organizacyjne i finansowe wsparcie Google’a. Jeden z inwestorów nazywa wręcz Startup Poland „przedłużeniem ramienia lobbingowego Google’a”. Eliza Kruczkowska przyznaje, że do niedawna Google był największym dobroczyńcą Fundacji. Jednocześnie podkreśla, że obecnie Fundacja ma też inne źródła finansowania: zarabia na łączeniu start- -upów i korporacji, właśnie zdobyła pokaźny grant na projekty edukacyjne od nowojorskiej fundacji Citibanku. Uniezależniła się od kalifornijskiego potentata. — Fundacja jest w dobrych rękach, pracuje na swoją pozycję. Idę dalej za start-upami. W PFR mam jasny cel: idee przekuć na prezentacje w programie Power point, a następnie na konkretne działania — mówi Eliza Kruczkowska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu