Stawki za polisy dla menedżerów będą rosnąć

opublikowano: 31-03-2016, 22:00

Zarządy firm sięgają po coraz wyższe sumy w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisy D&Omogą być droższe.

Ostatni kwartał minionego roku charakteryzował się sporą konkurencją wśród kluczowych ubezpieczycieli oferujących w Polsce polisy D&O, zabezpieczające odpowiedzialność cywilną członków zarządu — wynika z Raportu Rynku Ubezpieczeniowego EMEA 2016, przygotowanego przez Marsh. Raport analizuje trendy rynkowe głównych linii ubezpieczeniowych w ponad 60 państwach, w tym w Polsce. Ciekawe wnioski dotyczą właśnie polis D&O.Ubezpieczyciele w ostatnim czasie notowali większe zainteresowanie kadr zarządzających zwiększaniem limitów odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia działań członków władz. Zdaniem Pawła Wojskowicza, starszego brokera specjalisty w Marsh Polska, to efekt zmian prawnych, które wprowadzonow 2015 r., a podwyższają poziom odpowiedzialności osobistej członków władz oraz innych osób zaangażowanych w działalność operacyjną spółek. Weszły wtedy w życie przepisy umożliwiające nałożenie przez UOKiK kar imiennych, nie jak dotychczas wyłącznie na członków zarządu i osoby odpowiedzialne, ale również m.in. na członków rad nadzorczych, w wysokości do 2 mln zł za działania antyrynkowe. Ponadto, ustawodawca wydłużył okres przedawnienia odpowiedzialności tych osób do pięciu lat, od końca roku, w którym doszło do naruszenia prawa.

— Prawodawstwo polskie i europejskie skłania się ku zwiększeniu dotkliwości kar dla członków władz i osób odpowiedzialnych za działania łamiące zasady rynku. Planowane na drugi kwartał 2016 r. zaostrzenie odpowiedzialności osób odpowiedzialnych, czyli również członków zarządu, ma zwiększyć się nawet do 2 mln EUR za naruszenie obowiązków informacyjnych — mówi Paweł Wojskowicz.

Do tego 1 stycznia tego roku weszło w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, które poszerza krąg osób odpowiedzialnych za zaległości spółek kapitałowych na reprezentantów spółki. Oznacza to, że, w przypadku braku odpowiedniego działania, na odpowiedzialność za zaległości spółki narażają się nie tylko członkowie zarządu, ale również prokurenci oraz inni pełnomocnicy ogólni spółki. Zainteresowanie polisami D&O będzie zatem rosnąć. Mogą jednak także w najbliższym czasie rosnąć stawki za takie ubezpieczenie — sygnalizują autorzy raportu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane