Stifel Nicolaus: Inwestorów czeka powtórka z 1999 r.

Ten rok przyniesie na globalnych rynkach poprawę koniunktury na wzór tego, co działo się w 1999 r., przewidują w raporcie analitycy banku Stifel.

Do końca 2016 r. ceny ropy powinny wzrosnąć jeszcze o ponad jedną czwartą, a dzięki wycofaniu się Fedu z części planowanych podwyżek stóp notowania dolara mają za sobą długoterminowy szczyt, co jest dobrą wiadomością dla rynków wschodzących, wynika z comiesięcznej strategii banku Stifel. Rynki surowcowe czeka kontynuacja silnego odbicia w ramach mogącego utrzymać się aż do końca przyszłej dekady trendu bocznego, jednak amerykański indeks S&P500 ma jedynie do końca roku jedynie niespełna 4-procentowy potencjał.

„Porównując obecną 10-letnią dynamikę indeksu surowców z dynamiką zanotowaną we wszystkich poprzednich cyklach sugeruje, że presja deflacyjna wynikająca z przeceny na rynkach towarowych ustępuje” – czytamy w raporcie.

Według Stiefela indeks dolara wobec walut wszystkich partnerów handlowych USA powinien osłabić się o 5 proc., co pomoże notowaniom ropy dojść na koniec roku do pułapu 49 USD za baryłkę, a amerykańskiemu indeksowi giełdowemu S&P500 sięgnąć pułapu 2100 punktów. Zdaniem specjalistów Stifela powolna hossa na giełdzie nowojorskiej najprawdopodobniej będzie trwała jeszcze do 2017 r., kiedy zaostrzenie polityku Fedu zagrozi gospodarce amerykańskiej recesją.

W perspektywie bieżącego roku stabilizowała się będzie sytuacja w Chinach, a strefa euro wejdzie na ścieżkę ożywienia, przewidują specjaliści Stifela. Państwo Środka nie zdecyduje się na dewaluację juana, co wesprze nastroje na rynkach aktywów ryzykownych, a mimo nadzwyczajnych programów łagodzenia polityki EBC kurs euro będzie stabilny.

„Ożywienie w strefie euro powinno umocnić wspólną walutę, tak jak ożywienie w USA umocniło dolara mimo prowadzonego przez Fed programu QE3” – ocenili specjaliści Stifela.

Fot. Bloomberg.
Fot. Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane