Czytasz dzięki

Rocznica zrzucenia stonki przez USA

opublikowano: 01-06-2017, 11:00

Leptinotarsa decemlineata, czyli stonka ziemniaczana, występowała w Polsce sporadycznie już przed II wojną światową. Jednak jej masowy atak w latach 50. propaganda komunistyczna wykorzystała do oskarżenia o amerykański sabotaż.

Pierwszego dnia czerwca 1950 roku Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych zamieściło w partyjnym organie prasowym - Trybunie Ludu - ważny komunikat zatytułowany  „Niesłychana zbrodnia imperialistów amerykańskich”. Oskarżała w nim Stany Zjednoczone o zrzucenie chrząszcza do Bałtyku w olbrzymich ilościach, skąd przepuścić miał desant na polskie plaże i rozpocząć zachłanną konsumpcję upraw.

Zobacz więcej

Plakat propagandowy z lat 50.

Stonka ziemniaczana jest chrząszczem faktycznie zawleczonym do Europy (i Azji) z Ameryki Północnej. Żeruje na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. 

Władze od razu wypowiedziały stonce bezlitosną wojnę. Problemem zainteresowały się najwyższe czynniki partyjne i rządowe. W rok po jej masowym pojawieniu się na polskiej ziemi intruzem zajęło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W początkowych latach walka polegała na obowiązkowym mobilizowaniu ludności wsi i zbieraniu chrząszczy ręcznie. Nie przynosiła ona jednak spodziewanych rezultatów, dlatego w następnych latach zaczęto stosować trujące owady środki chemiczne.

Skąd naprawdę przybyła stonka? Według biologów po raz pierwszy pojawiła się w Europie w Bordeaux, tuż po zakończeniu I wojny światowej, razem z dostawami żywności ze Stanów Zjednoczonych. Do 1935 r. rozpowszechniła się już prawie w całej Francji. Powojenną granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej przekroczyła na przełomie lat 40. i 50. 

Elementami prawdziwymi w propagandzie komunistycznej było to, że niewątpliwie pochodziła ze Stanów i masowo rozpleniła się po roku 1950. Sprzyjały temu dostawy żywności amerykańskiej rozprowadzane przez UNRRA, ale o tym już Trybuna Ludu nie wspominała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane