Stop kradzieżom metali

opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Przedsiębiorcy z branży złomowej zabiegają o wprowadzenie bezgotówkowego obrotu w skupach, by wyeliminować z gry przestępców kradnących cenny surowiec

Zbieracze puszek sprzedają je w skupach złomu za drobną gotówkę.

Zobacz więcej

METALOWA KONIUNKTURA: Rozwój rynków chińskiego i indyjskiego w ostatnich latach wywindował ceny metali i złomu. Zarabiają jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale także złodzieje. [FOT. BLOOMBERG]

— W wielu krajach Unii Europejskiej, także w Polsce, zaczęły jednak funkcjonować grupy przestępcze niszczące infrastrukturę kolejową czy telekomunikacyjną, by rabować złom na dużą skalę — mówi Marek Suchowolec z rady nadzorczej Dropu, zajmującego się obrotem cennym surowcem, i przedstawiciel Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).

Przelew lub czek

Organizacja chce walczyć z tym procederem i zabiegają o wprowadzenie bezgotówkowego obrotu złomem.

— Chodzi o ustalenie pułapu płatności gotówkowych, np. 150-200 EUR. Jeśli ktoś będzie chciał sprzedać w skupie złom powyżej tej wartości, nie otrzyma płatności gotówką, lecz przelewem — tłumaczy Marek Suchowolec.

Przedstawiciele branży mają nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować dostawców kradzionego złomu. Ostrożniejsi w doborze kontrahentów będą też właściciele skupów złomu.

— Na naszym rynku nie ma wyspecjalizowanych komórek pilnujących przestrzegania procedur. Indywidualni sprzedawcy złomu życzą sobie zapłaty gotówką. Odbiorca jest też tym zainteresowany, bo nie płaci bankom za dokonanie operacji.

Jednak w wielu krajach Unii Europejskiej coraz częściej wprowadza się obrót bezgotówkowy. W Hiszpanii wszystkie transakcje powyżej 2 tys. EUR rozliczane są przelewem — informuje Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR.

W Wielkiej Brytanii, gdzie skala kradzieży złomu jest szacowana na 770 mln GBP rocznie, zakaz płatności gotówką za złom obowiązuje od 3 grudnia 2012 r. W ustawie o dilerach złomu wprowadzono poprawki, zgodnie z którymi płatność gotówką za towar jest przestępstwem obciążonym grzywną. We Francji płatność za złom od osób fizycznych odbywa się tylko przelewem, a karą za nieprzestrzeganie przepisu jest pół roku więzienia i 30 tys. EUR za brak rejestracji sprzedawcy, który przy transakcji musi podać dane osobowe.

— Chcemy przeprowadzić konsultacje w branży i poprosić rząd o wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce — mówi Kazimierz Poznański.

— Pomysł wprowadzenia obrotu bezgotówkowego w skupie złomu może ograniczyć kradzieże, ważne jednak, by ustalić pułap na rozsądnym poziomie. W Polsce wiele osób żyje ze zbierania złomu, ale jeśli dziennie przyniosą do skupu towar nawet za 100 zł, nie ma sensu płacić im przelewem — zaznacza Przemysław Sztuczkowski, prezes i inwestor Cognoru, właściciela hut zasilanych złomem.

Ostrzelanie patrolu

Adresatem prośby o zmiany będzie prawdopodobnie resort środowiska. Nie odniósł się on jednak jeszcze do propozycji organizacji złomiarskiej. Poparcie deklarują już natomiast operatorzy infrastruktury zawierającej cenny surowiec.

— Wszystkie działania, które pomagają zmniejszyć szarą strefę w obrocie metalami, są dobrym pomysłem. Jako Orange Polska tracimy każdego roku wiele milionów złotych w wyniku kradzieży kabli miedzianych i dewastacji naszej infrastruktury — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy Orange.

Firma szacuje, że od 2009 r. do połowy 2012 r. wydała 88 mln zł na naprawę zniszczeń wyrządzonych przez złodziei złomu. Koszty są nie tylko materialne — cierpi też bezpieczeństwo osób chroniących mienie. Przedstawiciel jednej z firm telekomunikacyjnych opowiadał niedawno o ostrzelaniu patroli interwencyjnych, co może świadczyć o tym, że kradzieży nie dokonywali amatorzy, lecz zorganizowana grupa przestępcza.

22 zł Tyle kosztuje kilogram złomu miedzi, takiego jak szyna czy złom trakcyjny…

3,90 zł …tyle można dostać w skupie za 1 kg puszek aluminiowych…

1,05 zł …a tyle wart jest złom stalowy, np. szyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu