Stop trucicielom

opublikowano: 26-01-2017, 22:00

Sejmik Małopolski jako pierwszy przyjął uchwałę antysmogową.

Od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły należy wymienić do 2023 r. Nadal będzie można używać do ogrzewania paliw stałych, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Jeśli chodzi o piece: w nowych domach i innych obiektach od lipca będą musiały być montowane kotły piątej generacji. Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy, do końca 2026 r. Kominki będą musiały mieć sprawność cieplną co najmniej 80 proc.

Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych. Aby spełniały wskazany poziom sprawności, wystarczy jednak doposażyć je w specjalne urządzenia, np. elektrofiltry, które można kupić na polskim rynku. Uchwałę antysmogową przyjęli jednogłośnie 33 radni ze wszystkich klubów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego, w województwie jest 527 tys. budynków jednorodzinnych, z czego większość — 387 tys. (73 proc.) znajduje się na terenach wiejskich. Z tego 71,9 proc. domów ma ogrzewanie kotłami lub piecami węglowymi, a tylko 18,3 proc. piece gazowe. Ponad 80 proc. pieców węglowych to piece zasypowe, w których właściciele mogą spalać prawie wszystko.

Nieco nowocześniejsze konstrukcje — piece retortowe stanowią 11 proc., a 3,9 proc. to wciąż piece kaflowe. Średni wiek pieca węglowego wynosi 12 lat. W styczniu 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, poprzednią z listopada 2013 r. sąd uznał za nieważną.

W nowej zapisano zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach, ma on wejść w życie od 1 września 2019 r. Jako dopuszczalne do stosowania wskazano paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Prace nad uchwałą antysmogową rozpoczął także samorząd województwa śląskiego. Rozpoczęto konsultacje społeczne dokumentu, który przewiduje m.in. wymianę kotłów i zakaz stosowania paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy