Stop żołnierzom partii

opublikowano: 12-11-2010, 12:57

Wprowadźmy jednomandatowe okręgi wyborcze we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego - taką propozycję w formie projektu ustawy przedstawi Bronisław Komorowski.

W piątek gościem Radio TK FM był Sławomir Nowak, minister w kancelarii prezydenta. Zapowiedział, że Bronisław Komorowski wystąpi z propozycją zmian w przepisach, dotyczących wyborów samorządowych. Z grubsza chodzi o to, by pożegnać ordynację proporcjonalną, forującą partie polityczne, a wszędzie wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze.

- Ten system zdaje egzamin w małych gminach, tak też powinno być w dużych - podkreślał Sławomir Nowak.
Jego zdaniem, kandydaci na radnych będą musieli wtedy bardziej starać się o głosy wyborców. Na to samo wskazywał inny gość radia - profesor Michał Kulesza. Współtwórca reformy samorządowej użył dosadnego określenia...

- W dużych gminach radny nie jest przedstawicielem wyborców, on jest żołnierzem partii. Jeżeli obywatel ma potem  problem, to nie wie, do kogo się zwrócić. Myślę, że jest czas, by powrócić do prostej ordynacji. Takiej, która sprowadzi rolę partii w samorządach do właściwej roli - tłumaczył Michał Kulesza.

Według Sławomira Nowaka, prezydent złoży propozycję zmian na początku przyszłego roku. Czy ten sejm zdąży się nią jeszcze zająć?

- Jeśli nie, to zrobi następny. Do następnych wyborów mamy cztery lata - dodaje minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane