Stopy ECB w górę

BMK
opublikowano: 09-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

25-punktowa podwyżka stóp w Eurolandzie i brak wskazówek co do zacieśniania polityki monetarnej umocniły dolara.

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, Europejski Bank Centralny (ECB) podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 pkt baz. To trzecia z rzędu podwyżka, w której wyniku główna stopa procentowa w strefie euro wzrosła do 2,75 proc. Tym samym do 2,25 pkt proc. zmalała różnica między stopami w Europie i USA. Różnica między Polską a Europą stopniała do 1 pkt proc.

— Różnica między stopami NBP i ECB w następnych miesiącach się zmniejszy. Oczekuję, że do końca roku ECB dokona jeszcze jednej podwyżki stóp. Nie spodziewam się tego w Polsce — uważa Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego (BH).

Część inwestorów spodziewała się większej podwyżki. Ich rozczarowanie, w połączeniu z mniej zdecydowanym tonem wypowiedzi Jeana-Claude Tricheta, szefa ECB, który nie dał żadnych wskazówek co do kolejnych podwyżek, spowodowało osłabienie euro do dolara.

— Złoty także stracił do waluty amerykańskiej i przebił psychologiczny poziom 3,1. Dalsze spadki kursu EUR/USD będą powodowały osłabienie złotego w kierunku 3,14. W relacji do euro złoty powinien wahać się w najbliższym czasie w przedziale 3,94- -3,97 — uważa Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Teoretycznie zawężanie różnicy stóp między Polską a strefą euro powinno odbić się niekorzystnie na notowaniach naszej waluty i obligacji, bo inwestorzy mając do wyboru porównywalne oprocentowanie w strefie euro i w Polsce, powinni skłaniać się do wyboru bezpieczniejszych obligacji europejskich. Jak jednak twierdzi Piotr Kalisz, nawet gdyby tak się działo, w dłuższym horyzoncie osłabienie złotego będzie równoważone napływem kapitału zagranicznego, także w postaci funduszy unijnych.

— To oznacza, że w średnim okresie złoty ma przed sobą całkiem dobre perspektywy i będzie się umacniał — dodaje ekonomista BH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane