Stopy procentowe mogą pomóc złotemu

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 22-12-2009, 00:00

Dziś zaczyna się ostatnie w tym roku i ostatnie w tym składzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Przyciągnie ono jeszcze mniej uwagi rynku niż w ostatnich miesiącach. Jednak niewykluczone, że w przyszłym roku wyższe stopy procentowe mogą pomóc złotemu.

Koniec roku na rynku złotego przebiega pod dyktando umacniającego się dolara. Widać to dobrze po podobnym zachowaniu polskiej waluty, teoretycznie wspieranej przez dobre dane, jak i czeskiej korony, teoretycznie osłabionej niespodziewaną obniżką stóp procentowych. Tak długo jak amerykańska waluta wyraźnie zyskuje wobec euro, nie ma co liczyć na wyraźną poprawę nastawienia inwestorów do złotego. Ostatnie świetne dane o produkcji przemysłowej w ogóle nie znalazły odbicia w notowaniach.

Lepsze dane z krajowej gospodarki mogą jednak pomóc naszej walucie, zwłaszcza że początek nowego roku to również przeszacowanie udziałów w portfelach międzynarodowych graczy. Polska powinna na tym przetasowaniu zyskać. Lepsze dane makroekonomiczne będą również napędzać oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych. Naszym zdaniem, stopa referencyjna na koniec 2010 r. może wzrosnąć do 4,5 proc. Gdy poprawią się nastroje inwestorów na rynkach globalnych, złoty może zyskiwać bardziej niż inne waluty z segmentu rynków wschodzących.

W tej układance ciągle brakuje nam jasnych poglądów nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, które pozwoliłyby nam określić ich jako gołębi i jastrzębi i być może porównać do odchodzącego

składu. Należy jednak

pamiętać, że postawa obecnych

kandydatów do rady może znacznie zmienić się w momencie, gdy będą już musieli oddać konkretny głos. Tak było w przypadku odchodzącej rady, która nie

okazała się wcale aż tak gołębia,

jak początkowo sądzono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu