Stopy zdecydowanie w górę

Katarzyna Łasica, Anna Pronińska Ļ
28-06-2006, 00:00

Europejski Bank Centralny planuje serię podwyżek stóp. Zdaniem ekspertów, nie zahamują one dotychczasowego tempa wzrostu gospodarczego.

We wtorkowym wywiadzie dla czterech europejskich dzienników Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB), powiedział, że bank jest wyczulony na ryzyko inflacyjne i jest gotów przyspieszyć tempo podwyższania stóp procentowych.

Bardziej stanowczo o polityce banku wypowiada się Nicholas Garganas, członek rady ECB.

— Jeśli byłaby konieczność agresywniejszego dostosowywania stóp procentowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podjęli taką decyzję — mówi Nicholas Garganas.

— To kolejna z serii wypowiedzi przedstawicieli ECB, która wskazuje na mocniejszy cykl polityki monetarnej — mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Zapowiedź przyspieszania tempa podwyższania stóp oznacza presję na osłabienie złotego. Dopóki nie pojawią się sygnały zakończenia podwyżek stóp, dopóty sytuacja się nie odwróci — mówi Ryszard Petru.

Jego zdaniem, wyższe stopy procentowe nie zaszkodzą wzrostowi gospodarczemu, a tempo wzrostu w strefie euro może w tym i przyszłym roku okazać się lepsze od prognoz ECB.

— Dane o stanie gospodarki i wypowiedzi członków rady ECB potwierdzają, że Europa jest w najlepszym ożywieniu gospodarczym od 1991 r. Okres utrzymywania niskich stóp procentowych w Europie zakończył się — twierdzi Jacek Wiśniewski, analityk Raiffeisen Banku.

Podobnego zdania jest również Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego, który uważa, że te wypowiedzi to kolejne sygnały świadczące o dobrej sytuacji gospodarczej w strefie euro.

— Rynek powszechnie oczekuje zacieśniania polityki pieniężnej. To też sygnał, że jesteśmy w strefie wzrostowej stóp procentowych. Jednak nie interpretowałbym dosłownie tej wypowiedzi, ponieważ nie oznacza ona, że nagle stopy wzrosną o 50 pkt bazowych — mówi Piotr Kalisz.

Nicholas Garganas nie wyklucza podwyżek wyższych niż 25 pkt bazowych oraz częstszych niż raz na kwartał.

— Teraz ECB będzie podnosił stopy o kolejne punkty bazowe i będzie czekał z następnym ruchem na nowe dane z rynku. Podnoszenie stóp może jednak lekko przyhamować wzrost gospodarczy — twierdzi Jacek Wiśniewski.

Bank spodziewa się wzrostu PKB w strefie euro w 2006 r. na poziomie 2,1 proc., a w 2007 r. — 1,8 proc.

ECB podwyższył stopy procentowe podczas posiedzenia 8 czerwca o 25 pkt bazowych, główna stopa procentowa wynosi 2,75 proc. Była to już trzecia podwyżka stóp w strefie euro od grudnia 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Anna Pronińska Ļ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy zdecydowanie w górę