Stracony rok

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Założenia do projektu budżetu państwa rozczarowują, ale nie zaskakują, gdyż optymizm Ministerstwa Finansów widać od dłuższego czasu. Rozczarowują, bo przy tej wersji budżetu zostanie zmarnowany kolejny rok wyjątkowo korzystnej koniunktury, dzięki której można byłoby uporać się z nadmiernym deficytem finansów publicznych. Utrzymanie deficytu budżetu państwa na tym samym nominalnym poziomie 30 mld zł trudno uznać nawet za program minimum. Wprawdzie relacja kasowego deficytu budżetu państwa do PKB powinna obniżyć się w 2008 r. do 2,4 proc. z 2,6 proc. PKB obecnie, ale jest to zbyt mało i rząd nadal będzie prowadził ekspansywną politykę fiskalną. Oznacza to, że będzie kreował popyt w gospodarce, zamiast w sytuacji przegrzania koniunktury w Polsce dążyć do jego ograniczania. Jest wątpliwe, aby ten budżet przybliżył nas do zakończenia procedury nadmiernego deficytu zastosowanego przez Komisję Europejską. Nie przybliża nas zatem także do przyjęcia euro.

Z kolei optymistyczne założenia dotyczą wzrostu realnego PKB do 5,7 proc. w 2008 r. Dynamikę PKB w I kwartale br. podbił czynnik jednorazowy, jakim była wyjątkowo łagodna zima. Sprzyjało to skokowemu wzrostowi budownictwa, a po stronie popytu odbiciem tego zjawiska był gwałtowny przyrost inwestycji. Czynnik ten jest nie do powtórzenia w 2008 r. Ponadto pojawiają się wąskie gardła na rynku pracy, a gospodarka wykorzystuje już w pełni swoje zdolności produkcyjne, co może utrudnić wypracowanie wysokiej dynamiki w następnym roku, zanim nie pojawią się efekty podażowe nowych inwestycji.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu