Stragan z bankami

AM
opublikowano: 2011-10-07 00:00

Kryzys finansowy zmusza wiele zagranicznych banków do wycofania się z Polski. Aby podreperować swoje budżety, wystawiają na sprzedaż to, w co zainwestowały u nas w latach 90. Jako pierwsi wycofali się Irlandczycy z Banku Zachodniego WBK. Odsprzedali go hiszpańskiemu Santanderowi. Potem zaczęła się prawdziwa wyprzedaż.

Banku Millennium chcą pozbyć się Portugalczycy, a Kredyt Banku i towarzystwa ubezpieczeniowego Warta – Belgowie. Z kolei nad sprzedażą banku DnB Nord zastanawiają się Norwegowie. Spekuluje się, kto wycofa się jako następny. Najczęściej mówi się o Alior Banku, a nawet o Pekao SA – właścicielami obu są włoskie grupy finansowe. Być może to szansa na „odzyskanie” banków przez polski kapitał. W Polsce około 70 proc. banków ma zagranicznych właścicieli. W Unii Europejskiej średnia to 30 proc.