Strat z funduszu od dochodu nie odliczysz

DI
28-03-2014, 00:00

Pytanie czytelnika:

Czy można kompensować stratę z funduszu inwestycyjnego prowadzonego przez jedno TFI, zyskiem z innego funduszu zarządzanego przez inne TFI, dokonując samodzielnego obliczenia podatku należnego i składając deklarację PIT 38?

MARIUSZ KOŁACKI, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
Niestety. Art. 30a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost wyłącza możliwość kompensowania zysku osiągniętego z tytułu inwestycji w jednym funduszu inwestycyjnym z jakąkolwiek stratą poniesioną w związku z udziałem w funduszach inwestycyjnych bądź innymi stratami kwalifikowanymi, jako pochodzącymi z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. Tym samym, inaczej niż w przypadku bezpośredniej inwestycji w akcje, osiągniętego za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego zysku nie można pomniejszyć o stratę poniesioną w związku z inwestycją w innym funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strat z funduszu od dochodu nie odliczysz