Straty coraz większe

Zbigniew Kazimierczak
05-05-2006, 00:00

Producent farmaceutyków zanotował na początku roku sporą stratę. Ale spokojnie, nie ma to większego wpływu na giełdowe notowania akcji.

Ponad 17,5 mln zł na minusie — to wynik Jelfy za pierwsze trzy miesiące roku. Co więcej, strata jest prawie dwa razy większa niż w tym samym okresie 2005 r. A to jeszcze nie koniec złych wieści. Przychody czołowego polskiego producenta leków obniżyły się w pierwszym kwartale aż o 27 proc. — do 36,09 mln zł.

— Te wyniki są po prostu bardzo słabe — komentuje Hanna Kędziora, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

— Rozczarowanie. Tak można delikatnie nazwać to, co Jelfa pokazała w pierwszym kwartale. Spółka nie wykorzystała wzrostu rynku farmaceutycznego, który w tym okresie wyniósł około 4,8-5 proc. — dodaje Jecek Buczyński, specjalista z Biura Maklerskiego Banku BPH.

Co spowodowało pogorszenie rezultatów finansowych jeleniogórskiej firmy? Zarząd jest raczej oszczędny w wyjaśnieniach.

„Czynnikiem mającym wpływ na wyniki spółki w najbliższym okresie jest mniejsza niż zakładano dynamika przyrostu rynku farmaceutycznego w pierwszym i drugim kwartale” — tłumaczy spółka.

Inaczej widzą to analitycy.

— Jelfa od dłuższego czasu ma problemy wynikające z portfela produktów. Mówiąc łagodnie, nie jest on zbyt nowoczesny. Brakuje też leków generycznych, które pozwalają realizować lepsze marże — twierdzi Jacek Buczyński.

Kiepskie wyniki Jelfy nie wpłynęły specjalnie na notowania spółki.

— Tu większego ryzyka nie ma. Wyniki finansowe nie mają obecnie znaczenia dla kursu akcji — uważa Hanna Kędziora.

A to dlatego, że spółka została niedawno przejęta przez litewską grupę farmaceutyczną Sanitas. Inwestor dzięki wezwaniu z ceną 93 zł zwiększył zaangażowanie do 94 proc. Co więcej — deklaruje, że chce przejąć wszystkie papiery. Kwestią jest tylko, jak to zrobi: albo ogłosi kolejne wezwanie, albo przeprowadzi tzw. squeeze out (wyciskanie). Tak czy inaczej, wszystko wskazuje na to, że Sanitas będzie niebawem odkupywał akcje Jelfy po blisko 93 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Straty coraz większe