Strażnicy atmosfery

opublikowano: 26-04-2018, 22:00
aktualizacja: 26-04-2018, 22:48

Na Dolnym Śląsku rusza pilotażowy program, w którym zaplanowano dofinansowanie dla gmin na badania próbek popiołów z kotłów oraz wsparcie w zakupie urządzeń do pomiarów jakości powietrza.

Na Dolnym Śląsku rusza pilotażowy program, w którym zaplanowano dofinansowanie dla gmin na badania próbek popiołów z kotłów oraz wsparcie w zakupie urządzeń do pomiarów jakości powietrza. Jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Pilotaż potrwa do 2019 r. lub do wyczerpania 500 tys. zł, bo tyle na niego przeznaczono.

Fundusz będzie finansował do 50 proc. kosztów wykonania badań próbek pobranych z palenisk. Badania będą prowadzone w specjalistycznym laboratorium Politechniki Wrocławskiej. Koszt badania jednej próbki będzie wynosił kilkaset złotych. Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu, liczy na to, że wyniki tych badań będą akceptowalne w sądzie jako opinia w procesach o grzywny nakładane za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami.

Prof. Anna Janicka z Politechniki Wrocławskiej podkreśla, że z pobranych próbek w uczelnianym laboratorium będą oznaczane markery, które w jednoznaczny sposób wskażą, co było palone w konkretnym kotle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Strażnicy atmosfery