Strefy minimum jeszcze na dekadę

Albert Stawiszyński
opublikowano: 12-02-2008, 00:00

Firmy działające w SSE jeszcze długo będą korzystać z ulg i zwolnień.

Firmy działające w SSE jeszcze długo będą korzystać z ulg i zwolnień.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) są ważnym instrumentem pomocy publicznej dla inwestorów. Pomoc ta to przede wszystkim zwolnienie z podatku od dochodów uzyskanych z działalności na terenie strefy.

— Ze zwolnienia mogą korzystać spółki kapitałowe i osobowe, a także przedsiębiorcy indywidualni działający na terenie SSE — wyjaśnia Rafał Wójcik, doradca podatkowy z BSJP Accounting Services.

Skala pomocy uzależniona jest od nakładów na inwestycje lub od wysokości kosztów pracy poniesionych w strefie.

— W praktyce działalność w SSE pozwala na refinansowanie niezapłaconym podatkiem dochodowym nakładów inwestycyjnych lub kosztów pracy w 30, 40 lub 50 proc., co jest uzależnione od tzw. intensywności pomocy, zróżnicowanej w zależności od strefy i województwa. Trzeba też pamiętać, że w przypadku inwestycji w SSE obowiązuje minimalna kwota wydatków inwestycyjnych 100 tys. EUR — dodaje Rafał Wójcik.

Dla dużych przedsięwzięć w strefie — powyżej 50 mln EUR — stosuje się szczególne zasady dostosowane do danej inwestycji. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (od 1 maja 2004 r.) warunki korzystania z podatkowych zachęt w strefach znacznie się zmieniły. Dziś taka pomoc jest traktowana jako pomoc publiczna państwa — limitowana i podlegająca kontroli.

— Rozporządzenia strefowe przewidują zakończenie działalności większości stref w 2017 r., z wyjątkiem katowickiej i suwalskiej SSE, dla których zakończenie działalności przewidziane jest na 2016 r., oraz krakowskiej SSE ustanowionej do 2018 r. — wyjaśnia Paweł Jabłonowski z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane