Strefy zjedzą, co się da

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 23-02-2007, 00:00

Strefy ekonomiczne otwierają się dla branży spożywczej. Wreszcie! Resort gospodarki czeka tylko na... interpretację pokrętnych przepisów unijnych.

Firmom spożywczym będzie łatwiej inwestować w strefach, bo na początku tego roku zmieniły się zapisy unijne dotyczące pomocy regionalnej dla sektora rolnego. Zanosi się na to, że po latach drastycznych ograniczeń, które zaczęły obowiązywać wraz z wejściem Polski do UE, producenci żywności będą mogli korzystać ze zwolnień podatkowych na takich samych zasadach, co reszta przedsiębiorców.

 

Powtórka z sukcesu

Gdy podobny krok wprowadzono dla centrów usług (początek 2005 r.), boom na takie projekty przerósł wszelkie oczekiwania. Spodziewano się, że powstanie 15 tys. miejsc pracy w sektorze usług w samym tylko 2005 r. Dziś działa w Polsce niemal 50 centrów BPO i szacuje się, że pod koniec 2010 r. będzie w nich pracować 550 tys. osób. Tym razem efekt skali może być jeszcze większy.

— W grudniu 2006 r. Komisja Europejska (KE) przyjęła dwie regulacje dotyczące przyznawania pomocy państwa w sektorze rolnym, do tego doszły nowe zasady udzielania pomocy regionalnej. Wynika z nich, że w zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych przyznawanie pomocy państwowej podlega takim samym przepisom, jakie mają zastosowanie w przemyśle. Oznacza to koniec bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących pomocy publicznej dla sektora rolnego — ocenia Adam Żołnowski, senior manager w Pricewaterhouse- Coopers.

 

Wchodzą w to!

Prezesi stref ekonomicznych, którzy dokładnie przestudiowali nowe przepisy, już zacierają ręce.

— Mamy dwie polskie firmy, które tylko czekały na zmianę przepisów. Spodziewam się sporego napływu dużych inwestycji, choć nie od razu, ponieważ nie wszyscy wiedzą o nowych możliwościach. To wielka szansa dla Polski wschodniej i stref — komentuje Cezary Tkaczyk, wiceprezes SSE Starachowice.

Strefy po ubiegłym rekordowym roku (przyciągnęły 9 mld zł kapitału, a inwestorzy obiecali stworzyć ponad 20 tys. miejsc pracy) mogą teraz liczyć na kolejne tłuste lata, tym razem dzięki „spożywce”. W Suwalskiej SSE zapytań ze strony firm spożywczych były już setki. Na inwestorów z tego sektora liczy również strefa słupska.

— Dotychczas wszyscy koncentrowali się na wysokich technologiach, centrach usług, przemyśle motoryzacyjnym. Kostrzyńsko-słubicka strefa (KSSSE) już w ubiegłym roku ściągnęła dwie inwestycje z sektora spożywczego i zapowiadaliśmy, że będziemy nadal iść w tym kierunku — podkreśla Krzysztof Dołganow, prezes KSSSE.

— Firm z sektora spożywczego, które wyrażały chęć inwestycji, m.in. producentów soków i majonezów, było u nas co najmniej kilka. Jednak strefy wydają zezwolenia w imieniu Ministerstwa Gospodarki, więc musimy poczekać na jego interpretację — wyjaśnia Marek Cieślak, prezes Łódzkiej SSE.

 

Cień wątpliwości

I w tym problem. Niestety, nie wszystko jest takie proste.

— Rozporządzenie KE mówi, że pomocy regionalnej nie udziela się na produkcję pierwotną produktów wymienionych w załączniku 1 do traktatu akcesyjnego. Powstaje jednak pytanie: czy produkcja pierwotna to uprawa i hodowla i czy wobec tego np. przetwarzanie kupionego mięsa wieprzowego już będzie można wspierać tą pomocą, nawet jeśli mięso wieprzowe jest w załączniku? — zastanawia się Teresa Korycińska z Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki.

To nie wszystkie wątpliwości. W wytycznych KE, które są dokumentem nadrzędnym do rozporządzenia, nie ma słowa „pierwotna”. Resort gospodarki ma więc problem.

— Wystąpimy z prośbą o interpretację do Ministerstwa Rolnictwa, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej — zapowiada Teresa Korycińska.

Do tego czasu każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy