Studenci zapłacą mniej!

Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
opublikowano: 13-09-2010, 09:04

W okresie od lipca 2009 do końca sierpnia 2010 r. na rynku najmu zarysował się silny trend spadkowy - wynika z analiz firmy Emmerson.

Sytuację taką można wiązać z dużą liczbą mieszkań zakupionych w celach spekulacyjnych jeszcze przed ujawnieniem się kryzysu finansowego w 2008 roku. W chwili obecnej właściciele takich nieruchomości starają się je wynająć i poczekać z odsprzedażą na lepsze czasy. Większa podaż musi wywołać obniżenie stawek najmu, z czym mamy do czynienia już od dłuższego czasu. Tak więc studenci szukający mieszkania zapłacą mniej niż przed rokiem niezależnie od miejsca studiowania oraz preferowanej wielkości lokalu. Spośród pięciu największych lokalnych rynków mieszkaniowych,  wzrosty zanotowano jedynie w Krakowie dla mieszkań największych (4 i więcej pokoi) oraz w Poznaniu w grupie kawalerek. W tym ostatnim mieście ofertowe stawki czynszów dla mieszkań 2-pokojowych pozostały bez zmian. Co ciekawe, największy spadek kosztu najmu w poszczególnych miastach odnotowano w segmencie kawalerek w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu, gdzie spadek był największy i wyniósł ponad 16%. Natomiast mieszkania 3-pokojowe pozostają jedyną grupą, w której czynsze spadały w każdym z wymienionych miast.

Warszawa nadal pozostaje miastem o najwyższym bezwzględnym poziomie stawek najmu w każdym z rozpatrywanych segmentów. W grupie mieszkań największych średni czynsz w sierpniu wyniósł 4 549 zł. Ze sporym wydatkiem należy się także liczyć szukając mieszkania we Wrocławiu, gdzie za wynajem lokalu 3-pokojowego trzeba zapłacić przeciętnie 2 242 zł. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Kraków, gdzie wynajem mieszkania 2-pokojowego kosztuje miesięcznie średnio 1 628 zł. Z najmniejszym wydatkiem, rzędu 1 010 zł muszą liczyć się osoby zainteresowane mieszkaniami 1-pokojowymi w Poznaniu.

Lipiec gorszy niż sierpień

Ciekawych danych dostarcza analiza porównawcza rynku najmu w okresie wakacyjnym odpowiednio 2009 i 2010 r. W tym przypadku nie mamy do czynienia z tak jednoznacznym trendem, jak ma to miejsce przy analizie całorocznej. Ofertowe koszty najmu w sierpniu zarówno obecnie jak i w roku ubiegłym były wyższe niż w lipcu. Wynika to z faktu, że okres wakacyjny jest dość specyficznym czasem na analizowanym rynku. Po pierwsze ma wtedy miejsce wysyp mieszkań pod wynajem spowodowany wyjazdem studentów. Jednocześnie jednak praktycznie już od czerwca część żaków zastanawia się gdzie będzie mieszkać w przyszłym roku i zaczyna poszukiwania niezbędnego lokum. Podczas wakacji roku 2009 w największym stopniu stawki obniżyły się we Wrocławiu dla kawalerek i mieszkań największych, w jednakowym zakresie o 8,1%. Natomiast Kraków mógł się pochwalić najwyższym wzrostem stawek najmu w segmencie mieszkań 4-pokojowych i większych, które zatrzymały się na średnim poziomie 3 117 zł. W 2010 roku w grupie mieszkań największych poziom cen rósł we wszystkich miastach za wyjątkiem Gdańska. Najwyższy przyrost czynszu, o 4,5% został odnotowany we Wrocławiu wśród tego typu mieszkań, a największy spadek aż o 14,1% właśnie w Gdańsku wśród mieszkań 1-pokojowych.
W najbliższym czasie na wydarzenia na rynku najmu mieszkań w analizowanych miastach największy wpływ będzie miał początek roku akademickiego. Fakt ten na pewno wpłynie w widoczny sposób na wzrost poziomu czynszów, jednakże będzie to czynnik krótkotrwały. W związku z tym we wrześniu, a zwłaszcza w jego drugiej połowie można spodziewać się nieznacznego wzrostu poziomu stawek. Nie zmienia to faktu, że powracający studenci będą w lepszej sytuacji niż rok temu. Już od października sytuacja powinna wracać do normy, w związku z czym należy przygotować się na powrót długookresowej tendencji spadkowej.

Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Polecane